Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cubeyr’den Müslüman azınlıklara destek vurgusu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Dakka’da düzenlenen Konsey Toplantısı’nda konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, dünyada Müslüman azınlıkların desteklenmesi yönündeki ihtiyaca işaret ederek, Filistin davasının Arap ve Müslüman halkların vicdanında yer aldığını söyledi.

İİT’ye üye ülkelerin Dışişleri Bakanları, Bangladeş’in başkenti Dakka’da ‘Sürdürülebilir Barış, Dayanışma ve Kalkınma’ teması altında düzenlenen Konsey Toplantısı’nda Filistin meselesi ve Müslüman Arakanlı (Rohingyalı) azınlığın çektiği acıları ele aldı.

İİT 45. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nın açılışını Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina yaptı.

Arakanlı azınlığın içinde bulunduğu duruma değinerek, İİT’ye güvenlik ve haysiyet arayışlarında Arakanlıların yanında durmaları çağrısında bulunan Şeyh Hasina, yaşanan sorunları çözmeleri amacıyla Myanmarlı yetkililere karşı uluslararası baskının devam etmesini de istedi.

‘Filistin meselesi mutlak öncelikli olmaya devam edecek’

Toplantıda söz alan Suudi Bakan Cubeyr, Filistin meselesi mutlak öncelik olmaya devam ettiğini söyleyerek, dünyadaki tüm Müslüman azınlıkları, özellikle de Arakanlı azınlığı destekleme ihtiyacını vurguladı.

Cubeyr, Arakanlı mültecilere ev sahipliği yapan Bangladeş’e büyük destek ve fedakarlığından ötürü büyük saygı duyduğunu da dile getirdi.

Suudi Dışişleri Bakanı, Zahran’daki Kudüs Zirvesi’nde Arap devletlerinin içişlerine müdahale eden, mezhep çatışmalarını körükleyen bunun yanı sıra Husi milisler ve Hizbullah gibi gruplar ile terörü destekleyen İran’ın kınandığını hatırlatarak, İran’a, tüm Arap ülkelerinden milislerini geri çekmesi ve Husi milislere balistik füze tedarik etmeyi bırakması yönünde çağrıda bulunduklarını da tekrarladı.

Cubeyr, Suriye kriziyle ilgili olarak da, kardeş Suriye halkının yaşadığı açıkları ve krizi sona erdirmek için siyasi bir çözüme ulaşma gereğini vurguladı.

İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed El Useymin de toplantıda yaptığı açılış konuşmasında, 2017 ve 2018 yıllarında Filistin meselesini tehlikeye sokan çok zor bir aşamaya girildiğini dile getirerek, Müslüman dünyasındaki birçok konuda kapsamlı ve adil bir çözümle çıkış yoluna ulaşılacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise, Suriye krizinin sona ermesi, aşırılığın ve tüm terör örgütlerinin ortadan kaldırılması yönündeki ihtiyaca vurgu yaparken, Senegal Dışişleri Bakanı Sıdıki Kaba ise Yemen, Suriye, Libya ve Orta Afrika’da yaşanan siyasi krizlerin sona ermesi ve tekrarlanmaması için gerekli mekanizmaların kurulması çağrısında bulundu.