Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amerika’nın Kudüs kararını bir kez daha reddediyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Barış sürecini sabote eden bu provokatif kararın bölgede yol açtığı sonuçların mesuliyeti bütünüyle birinci derecede Amerika’ya aittir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün hem Filistin halkıyla dayanışma sergilenmesi hem de Gazze’de katliam yapan İsrail’e gerekli mesajların verilmesi bakımından son derece anlamlı bir zirve toplantısı gerçekleştirdik.” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Amerikan yönetimi tüm uyarılarımıza rağmen ne yazık ki hukuksuz kararını 14 Mayıs günü uygulamaya geçirmiştir. Biz bu girişimi asla kabul etmedik, etmiyoruz.”

“Barış sürecini sabote eden kararın mesuliyeti bütünüyle birinci derecede Amerika’ya aittir”
Erdoğan, “Barış sürecini sabote eden bu provokatif kararın bölgede yol açtığı sonuçların mesuliyeti bütünüyle birinci derecede Amerika’ya aittir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Filistin halkıyla dayanışma şuurumuzu hiçbir zaman sükuta erdirmeyeceğiz.” dedi.
“Uluslararası barış gücü gönderme dahil bir koruma sağlanması şarttır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her gün gencecik evlatlarını İsrail terörüne kurban veren Filistin halkına uluslararası barış gücü gönderme dahil, bunun altını çiziyorum, uluslararası barış gücü gönderme dahil bir koruma sağlanması şarttır.” dedi.

“Biz doğru olanı yapacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benim anlamadığım bir şey var. Trump cumhuriyetçidir değil mi? Önceki Bush? O da cumhuriyetçiydi. Fakat önceki Bush, özellikle de bana şu ifadeyi kullanmıştır; ‘İki devletli çözüme ne diyorsunuz?’. ‘Evet’ diyoruz ve Colin Powell’e benim yanımda talimat verdi, ‘bu işi bizzat sen takip edeceksin.’ O gün bugündür bakın, o cumhuriyetçi böyle söyledi ama şimdiki cumhuriyetçi maalesef işgalden yana oynuyor. Cumhuriyetçilerin de kendi arasında demek ki bir sıkıntı var. Öyle de olsa böyle de olsa, biz doğru olanı yapacağız.”

“Amerika’nın Kudüs kararını bir kez daha reddediyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika’nın Kudüs konusundaki kararını bir kez daha reddediyoruz.” dedi.
“Uluslararası toplumun Filistin konusunda yasal yükümlülüklerini yerine getirmesi gereklidir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugünkü zirvede Filistin davasına verdiğimiz desteği bir kez daha göstererek nihai bildirimizi kabul ettik. Bu çerçevede işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail’in saldırganlığını en güçlü ifadelerle telin ettik. Son olaylardan İsrail’i sorumlu tuttuğumuzu belirttik. İsrail’in bu suçları ABD yönetiminin desteğiyle işlediği aşikardır. BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası toplumun Filistin konusunda yasal yükümlülüklerini yerine getirmesi gereklidir.” dedi. AA