Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar Emiri Al Sani ile görüşecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar’ı boykot eden Arap ülkeleri ile yaşanan Katar krizini görüşmek üzere Ankara’ya geliyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar Emiri’nin cuma günü Türkiye’yi ziyaret edeceğini daha önce duyurmuştu.

Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamad es-Sabah, Başbakan Binali Yıldırım’ın daveti ile geldiği ve cumartesi gününe kadar devam edecek olan Türkiye ziyaretinin başında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Kaynakların Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, Erdoğan, Kuveyt Başbakanı ile Katar krizinde yaşanan gelişmeler, Kuveyt’in krizi çözme adına gerçekleştirdiği çabalar ve çeşitli alanlarda iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirme ile ilgili konularda bir görüşme gerçekleştirdikleri belirtildi.

Erdoğan, önceki gün Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile Körfez krizi ve çözüm yolları ile ilgili bir görüşme gerçekleştirmişti.

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile Katar’da bulunun Türkiye’ye ait askeri üssü genişletebilme ile ilgili konuyu görüştü.

Kaynaklar, Türkiye’nin Kuveyt’in Katar krizini çözmek için üstlendiği arabuluculuk rolünü desteklediğini belirttiler.

Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el-Sabah’ın bölgedeki güvenliği ve istikrarı güçlendirmek için sürdürdüğü siyasi çabalarını takdir ettiğini belirtti.