Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önümüzdeki döneme ışık tutacak istişareler gerçekleştirdik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi’nin ardından yaptığı açıklamada, üçlü zirveye ilişkin “Bugün önümüzdeki döneme ışık tutacağına inandığımız istişareler gerçekleştirdik ve atılacak adımları belirledik.” diyerek, “Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanabilmesi, tüm terör örgütlerine aynı mesafede olunmasına bağlıdır.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Gerginliği azaltma bölgeleri konusunda Türkiye olarak sorumluluklarımızın gereğini hassasiyetle yerine getiriyoruz.” şeklinde konuştu.

“PYD/YPG’nin kontrolündeki bölgeleri güvenli hale getirene kadar durmayacağız”

“Münbiç başta olmak üzere PYD/YPG’nin kontrolündeki tüm bölgeleri güvenli hale getirene kadar durmayacağımızı tekrarlamakta fayda görüyorum.” diyen Erdoğan, “Tel Fırat bölgesini, Suriyeli kardeşlerimiz için yaşanabilir hale getirmek için Rus ve İranlı dostlarımızla çalışma yürütmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Suriye’de kaos çıkartılmak istenen yerlere önce DEAŞ’ın yerleşmesinin önü açılmakta, sonra onunla mücadele bahanesiyle YPG/PYD sokulmakta ve böylece terör döngüsü tamamlanmaktadır.” dedi.

“Ne Suriye’nin, ne de bölgemizin geleceğinin üç beş terör örgütünün tasallutu altında kararmasına izin vermeyeceğiz.” diyen Erdoğan, “Yaşanan krizin ve çatışmaların kaybedeni Suriye halkıdır. Kazananın kimler olduğunu ise hepimiz gayet iyi biliyoruz.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uluslararası toplumu, Suriye’deki sorunun siyasi çözüme kavuşturulması gayretlerine destek olmaya çağırıyoruz.” diyen Erdoğan, DEAŞ ile PYD/YPG’nin aynı amaca hizmet ettiğini kabul etmeyen hiçbir anlayışın Suriye’de kalıcı barışa hizmet etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Erdoğan, “Üçlü zirvede bütün arzumuz, gayretimiz bir an önce barışın egemen olduğu bir Suriye’yi yeniden inşa ve ihya edebilmek.” ifadelerini kullandı.

AB’nin 3 milyar avro sözü olduğunu belirten Erdoğan, “Ama bunların tamamı ilgili kurumlara ulaşmış değil. Gelmese de yatırımlarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üçlü Zirve ile ilgili olarak, “Birinciyi Soçi’de yaptık, ikinciyi burada, şimdi üçüncüyü de Tahran’da yapacağız.” dedi.

“Biz bu toprak ameliyatlarına sıcak bakmıyoruz.” diyen Erdoğan, bu bölgenin, bunların geçmişte çok bedelini ödediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’de netice alma mecburiyetimiz var, oyalanmaya tahammülümüz yok. Burada insanlar ölüyor.” ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de konuşmasında, “Suriye’nin birliğinin herkes tarafından tanınmasını istiyoruz.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Türkiye, Rusya ve İran’ın ortak kararının Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün sağlanmasından yana olduğunu kaydetti. AA