Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ordu darbecilerin ordusu değildir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk makamlarının geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişimine katıldıkları gerekçesiyle Fethullah Gülen’e bağlı hizmet hareketinin üyelerine yönelik operasyonları sürerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kara Harp Okulu mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, “Bu ordu darbecilerin, cuntacıların, vesayetçilerin ordusu değildir. Bu ordu sadece ve sadece Türkiye’nin ordusudur” şeklinde konuştu.

Türkiye hükümeti tarafından terör örgütü olarak ilan edilen hizmet hareketinin bağlı olduğu ve 1999 yılından bu yana ABD’nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan 77 yaşındaki Fethullah Gülen ise darbeyi düzenlediği iddialarını reddediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’da düzenlenen Kara Harp Okulu mezuniyet törenindeki konuşmasında, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm milletimizin ortak değeri olması gibi ordumuz da hepimizindir. Önümüzdeki yıl harp okullarımıza yapılan müracaat sayısının doğrusu ben katlanarak artacağına inanıyorum. Çünkü bu ordu, darbecilerin, cuntacıların, vesayetçilerin ordusu değildir. Bu ordu, FETÖ’cülerin ordusu hiç değildir. Bu ordu, şu veya bu yabancı kurumun ordusu hiç değildir. Bu ordu sadece ve sadece Türkiye’nin ordusudur, Türk milletinin ordusudur” ifadelerini kullandı.

“Müslüman aynı delikten iki defa ısırılmaz”

Türkiye’nin bugün operasyonel kabiliyet ve tecrübe bakımından dünyanın en güçlü birkaç ordusundan birine sahip olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müslüman aynı delikten iki defa ısırılmaz, biz de aynı tecrübeleri tekrar tekrar yaşama yanlışına düşemeyiz. Bunun için diğer harp okulları gibi Kara Harp Okulumuzda milletimizin evlatlarının tamamına kapıları açık olacak şekilde öğrenci kabulü yapıyor. Hiçbir ideolojinin, hiçbir kesimin, hiçbir marjinal zihniyetin okullarımızı ele geçirmesine imkan vermeyecek, tamamen yerli, tamamen milli bir yapıyı buralara hakim kıldığımıza inanıyorum” ifadelerini kullanarak, “Bu okullarda son 10 yılda görev yapmış tabur komutanı düzeyindeki yöneticilerin neredeyse tamamının darbecilerle birlikte olduğunun ortaya çıkması çok önemlidir. Bunun için biz önce eski sistemi tümüyle tasfiye ettik, ardından da tüm askeri eğitim kurumlarımızı ‘Milli Savunma Üniversitesi’ adıyla tek çatı altında birleştirdik” şeklinde konuştu.

Milli Savunma Üniversitesi ve ona bağlı okulların güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için gerekli desteği sağlamaya hazır olduklarının altını çizen Erdoğan, “Hem eğitim kadroları hem öğrencileri yenilenen okulumuzun tek bir gayesi vardır, o da Türk Silahlı Kuvvetlerimize en iyi, en donanımlı, en kabiliyetli subayları yetiştirmektir” dedi.

Türk ordusu geçtiğimiz yıl yaşanan başarısız darbe girişiminin ardından bütün askeri okulların, Cumhurbaşkanı tarafından atanan bir rektör gözetimindeki Milli Savunma Üniversitesi’ne bağlanması gibi Cumhurbaşkanı ve hükümetin denetiminin daha fazla güçlendirildiği tarihinin en büyük yapılandırma hareketine tanık oldu.

Antalya’da 78 gözaltı

Öte yandan, Türk makamları tarafından, Antalya’da gerçekleştirilen operasyonlarda Gülen hareketine mensup oldukları şüphesiyle aralarında doktor ve avukatların da olduğu 99 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Şüphelilerden 78’i gözaltına alındı. Diğer şüphelilerin aranması ise devam ediyor. Başarısız darbe girişiminden bu yana sürdürülen operasyonlar Türkiye’nin batılı müttefikleri ve insan hakları kuruluşları tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhaliflerini bastırmak için bu operasyonların yapıldığı suçlamasıyla sık sık eleştiriliyor.

Şüphelilerin, hükümet tarafından Gülen hareketi üyelerinin başarısız darbe girişimi öncesinde ve esnasında kullandıkları söylenen şifreli mesajlaşma uygulaması ‘Bylock’ kullanıcıları oldukları belirtiliyor.

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, emniyet güçlerinin 215 bin 292 Bylock kullanıcısı olduğunu belirlediğini ve 23 bin 171’i hakkında adli işlem gerçekleştirildiğini belirtti.

Başarısız darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında başlatılan operasyonlarda aralarında askerler, polisler, hakimler, öğretmenler ve gazetecilerin de bulunduğu 60 binden fazla tutuklama gerçekleştirildi.
Hükümet yetkilileri, bu sürecin ordu, eğitim ve yargı organlarına sızmış Gülen hareketi mensuplarının buralardan temizlenme süreci olduğunu söylüyorlar.

5 bin yargıç görevden alındı

Kara Harp Okulu mezuniyet töreninde konuşma yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargı organlarında görevli 5 bin 920 kişinin darbe girişimi ile bağlantılı oldukları şüphesiyle görevlerinden alındığını belirtti.

Bakanlığının 2018 bütçesine ilişkin TBMM’de gerçekleştirilen oturum sırasında ise Bakan Gül, Fetullah Gülen’in iadesi için ABD’ye 7 talepname gönderildiğini ve talepnamelerin ilgili Türk makamları tarafından çıkarılan kanıtlara ve tutuklama emirlerine dayandığını söyledi.

Gülen iadesi için görüşmeler devam ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın ABD’li mevkidaşları ile Gülen’in iadesi konusunda yoğun görüşmeler içinde olduğunu kaydeden Bakan Gül, iade sürecinin ABD ile Türkiye arasındaki 1980 tarihli “Suçluların Geri Verilmesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Adli Yardımlaşma Antlaşması” uyarınca yürütüldüğünü ifade etti.

ABD, Ankara’dan yapılan Gülen’in iade edilmesi talebini kesin deliller sunulması ve yargıya müdahale edemeyeceği gerekçesiyle defalarca reddetti. Ankara’nın öfkelenmesi ve Washington ile ilişkilerinde gerginlik yaşamasının en önemli noktalarından biri, başarısız darbe girişiminin Gülen tarafından yönetildiğine dair Washington’u ikna edici kanıtlar sunması gerektiğinin belirtilmesi.