Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Sudan’da | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan’ın başkenti Hartum, Ekvator Ginesi Devlet Başkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın şehre gelmesiyle yaşanan bölgesel ve uluslararası hareketliliğe tanıklık ediyor.

Sudan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Bakri Hassan Saleh’in davetine icabetle Sudan’a 3 günlük resmi bir ziyaret gerçekleştiren Oktay’ın, Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir ve Saleh’le, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin yanı sıra Hartum ile Ankara arasındaki ikili ilişkilerin ele alınması bekleniyor.

Oktay ayrıca, Port Sudan liman kentini, Parlamento’yu, Kur’an-ı Kerim ve İslami İlimler Üniversitesi’ni ve yeni Hartum Uluslararası Havaalanı’nı ziyaret edecek.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Hartum’a resmi ziyaret gerçekleştirmesinden yaklaşık 10 gün sonra, üst düzey bir Türk yetkili tarafından yapılan ikinci ziyareti gerçekleştiren Oktay’a Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız ve Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcıları başkanlığında Türkiye-Sudan Karma Ekonomik Komisyonu’nun 15. oturumunun düzenleneceği ziyarette, Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sudan’a geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleştirdiği ziyaretinde kurulan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin gündemine ilişkin mevkidaşlarıyla görüş alışverişinde bulunulacak.

Akar’ın Sudan’a ziyareti

6 Kasım’da Sudan’ı ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sudanlı mevkidaşıyla askeri konularda görüşmüş, Sevakin Adası’nda, Osmanlı kalıntılarına TİKA tarafından yapılan restorasyon çalışmalarına ilişkin incelemelerde bulunmuştu. Erdoğan da, geçtiğimiz Aralık ayında Sudan’da bulunduğu esnada Sevakin Adası’nı ziyaret etmişti.

Hartum ile Ankara arasındaki ilişkiler gelişti

Hartum ile Ankara arasındaki ilişkiler, Türkiye’nin tarihi Sevakin Adası’nın restore edilmesi ve Kızıldeniz’deki askeri ve sivil gemilerin bakımı için bir rıhtımın kurulmasını da kapsayan 22 anlaşmanın imzalandığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinden bu yana istikrarlı bir şekilde gelişti.

Sudan ile Ekvator Ginesi arasında anlaşmalar

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, iki günlük resmi bir ziyaret kapsamında Hartum’da bulunan Ekvator Ginesi Devlet Başkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya geldi. İki lider, görüşmede ekonomik, ticari, kültürel, bilimsel ve teknik alanlarda anlaşma ve mutabakat zaptları imzaladı.