Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 6 aday yarışacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), adaylık için belirlediği sürenin dolmasıyla 24 Haziran’da cumhurbaşkanlığı için yarışacak 6 aday olduğunu açıkladı. Seçim yarışına katılabilmek için gerekli 100 bin imzayı toplayamayan Adalet Partisi Başkanı Vecdet Öz ise cumhurbaşkanı adayı olamadı.

YSK tarafından yapılan açıklamada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in gereken 100 bin imzayı tamamlayarak başvuruda bulunduğu, Adalet Partisi Başkanı Vecdet Öz’ün ise gerekli sayıda imzayı toplayamaması nedeniyle aday olamadığı belirtildi.

Seçimlerde 6 aday yarışacak

Mevcut durumda Adalet ve Kakınma Partisi (AK Parti), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) oluşturduğu ‘Cumhur İttifakı’nın ortak adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) adayı Selahattin Demirtaş ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı Muharrem İnce ile birlikte toplam aday sayısı 6’ya ulaştı.

Cumhurbaşkanı geçici aday listesi Resmi Gazete’de yayımlandı ve itiraz süreci başladı. Cumhurbaşkanı kesin aday listesi ise pazar günü Resmi Gazete’de yayımlanacak ve seçim propaganda dönemi başlayacak.

Erdoğan’dan BBP Genel Başkanı Destici’ye ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı’nda yer alan BBP’nin genel merkezini ziyaret ederek Genel Başkan Mustafa Destici ile seçim sürecine ilişkin hazırlıkları görüştü.

Yaklaşık bir saat süren ziyaretin ardından Destici ile birlikte gazetecilere açıklamada bulunan Erdoğan, Türk halkının birlik ve dayanışmasını koruyarak seçim kampanyasını nasıl daha verimli bir hale getireceklerine dair istişarede bulunduklarını söyledi.

Erdoğan, Muharrem İnce ile görüştü

Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde çarşamba günü CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ve CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ı kabul ederek 40 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Muharrem İnce, buluşmanın ardından Twitter’dan açıklamada bulunarak görüşmenin dostça geçtiğini ve birbirlerine başarı dilediklerini ifade etti.

İnce’den Demirtaş’a ziyaret

İnce, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı da ziyaret etti.
Hakkari’de bir miting gerçekleştiren İnce, Kürt meselesine değinerek hükümetin ve yetkililerin konuyu etik olmayan bir şekilde ele aldığını söyleyerek buna bir çözüm bulunması gerektiğini kaydetti.

İnce, “Benimle aynı fikirde olmayan herkesi terörist olarak nitelendiren bir başkan olmayacağım. Bağımsız ve özgür bir devlet başkanı olacağım” diye konuştu.

15 milletvekili CHP’ye geri döndü

Cumhuriyet Halk Partisi’nden İYİ Parti saflarına geçerek TBMM’de grup kurmasını sağlayan ve partinin seçime katılmasını kesinleştiren CHP’li 15 milletvekili partisine geri döndü.

15 milletvekili, parti genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında kendi partilerine geri döndüklerini açıklarken CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “15 arkadaşımız görevlerini yaparak, gönül huzuruyla bugün partimize dönüyorlar” ifadelerini kullandı.

15 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 65 kişi gözaltına alındı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu koordinesinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki Gülen Hareketi yapılanmasına yönelik 15 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda haklarında yakalama kararı verilen 96 kişiden 65’i gözaltına alındı. Emniyet güçleri henüz yakalanamayan kişileri aramaya devam ediyor.

‘Yurtta Sulh Konseyi’ üyelerine 252’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

‘Yurtta Sulh Konseyi’ üyelerinin yargılandığı 224 sanıklı Genelkurmay çatı davasında savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Mütalaada, eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk’ün de aralarında bulunduğu 35 sanık hakkında ‘anayasayı ihlal’, ‘kasten öldürme’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na suikast girişimi’ suçlarından 252’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

F-35’lerin ilk teslimatı 21 Haziran’da

ABD ve Türk savunma sanayi yetkilileri, Türkiye’nin alacağı F-35 savaş uçaklarının ilkinin Türkiye’ye teslim edilmesinin engellenmesi yönünde ABD Kongresi’ndeki girişimlere rağmen 21 Haziran’da teslimatın yapılacağını bildirdi.

Hürriyet gazetesinde yer alan haberde Türkiye’nin alacağı 30 F-35 savaş uçağından ilkinin 21 Haziran’da teslim edileceği ve ilk F-35’in teslimatı nedeniyle ABD’de bir tören düzenleneceği kaydedildi.

Ankara, ABD Temsilciler Meclisi’nin 717 milyar dolarlık savunma bütçesinde Türkiye’ye geçici bir süre silah satışının durdurulmasına yönelik adımı şiddetle eleştirmişti.