Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cumhuriyetçi Senatör, silahlanma karşıtı aktivistlerin toplantısına silahla katıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Ralph Norman, dün (Cuma), bireysel silahlanma aktivistleri tarafından gerçekleştirilen toplantıya, ateşli silahların kontrollü kullanılması halinde şiddet sebebi olmayacağını göstermek amacıyla “Smith And Wisen” marka dolu tabancasıyla katıldığını söyledi.

The Post gazetesine röportaj veren, California eyaleti Senatörü Norman, bireysel silahlanma karşıtı aktivistlerin toplantısında dolu silahını belinden çekerek masaya bıraktığını anlattı.

64 yaşındaki Senatör, röportajında, “Toplantı esnasında silahımı masaya bırakarak, Ghabi Ghford gibi olmayacağım dedim” ifadelerini kullanarak, Arizona eyaleti Senatörü Ghabi Ghiford’un 2011 yılında bir seçim çalışması esnasında silahlı saldırıya uğramasına dikkat çekti.

Ghiford, uğradığı silahlı saldırıda başından yaralanmış ancak tedavi gördükten sonra iyileşerek, bireysel silahlanma karşıtı bir aktivist olarak yaşamını sürdürmüştü.

“Cevap vermekte tereddüt etmeyeceğim”

Gazetenin aktardığına göre, Norman, röportajında, “Ölümden korkmuyorum ancak bana ateş etmek isteyen iyi düşünmeli çünkü cevap vermekte tereddüt etmeyeceğim” şeklinde konuştu.

Norman’ın, Ghiford’u örnek göstermesi, eski Arizona Senatörü’nün silahlı olmamasından dolayı böyle bir saldırıya uğradığını iddia ettiği şeklinde yorumlandı.

Röportaj sonrası konuya dair bir açıklama yapan Norman, silah ruhsatına sahip olduğunu ancak bunu gizlediğini ve silahını kamusal alanlarda katıldığı etkinliklerde yanında bulundurduğunu kaydetti.

Norman, açıklamasında, “Silahlı saldırı hastalığının arkasındaki en büyük etkenler akli sorunlar ve ahlaksızlıklardır. Sorun silahlar değil” diyerek, katıldığı toplantıda, bireysel silahlanma karşıtı aktivistlerin sorularına ikna edici cevaplar vermeye çalıştığını sözlerine ekledi.

ABD’de, Şubat ayında gerçekleşen okul saldırısında 17 öğrencinin öldürülmesinden sonra bireysel silahlanmaya dair kanunlar yeniden tartışma konusu olmuştu.