Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dağr: ‘Kararlılık Fırtınası’ İran’ın müdahalelerine bir cevap oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr, Yemen’deki ‘Kararlılık Fırtınası’ operasyonunun darbeye ve İran’ın bariz müdahalesine bir cevap niteliğinde olduğunu söyledi.

Dağr, Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) Yemen’deki krizi barışçıl bir çözüme ulaştırma yollarının ele alındığı konferansı sırasında yaptığı konuşmada, “Kararlılık Fırtınası adlı operasyon, darbeye ve İran’ın bariz müdahalesine bir cevap niteliğinde oldu ve Yemen’i acı bir kaderden kurtardı” dedi.

“Darbeyi sonlandırmaya yönelik çabalarımıza devam edeceğiz”

Körfez girişiminin, Yemen’in birliği üzerine inşa edilecek bir çözüme odaklanması gerektiğini dile getiren Dağr, “İran destekli Husiler, Yemen ve kardeşlerine bir tehdit oluşturdu. Yemen’deki darbe kabul edilemez. Milisler ve İran müdahalelerine yönelik bu tarihsel çatışmada kazanacağız. BM çabalarını destekliyoruz ve darbeyi sonlandırmaya yönelik çabalarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Aden’de askeri oluşumların birleşmesi, hukukun uygulanması ve silahların devlet eliyle kısıtlanması çağrısında bulunan Dağr, Yemen’deki çözümün ulusal diyalog ve Körfez girişiminin dayandığını söyledi.