Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dağr: ‘Kararlılık Fırtınası’ Yemen’i Tahran’ın pençesinden kurtardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr, ‘Kararlılık Fırtınası’ operasyonunun Yemen’i Tahran’ın pençesinden kurtardığını söyledi.

Yemen’in birliğini, istikrarını ve güvenliğini korumak amacıyla siyasi çözümde referans alınacak üç temel mekanizmanın olduğunu belirten Dağr, bu referansları körfez girişimleri, ulusal diyalog sonuçları ve BMGK’nın 2216 sayılı kararı olarak sıraladı.

Dağr, Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) Yemen’deki krizi barışçıl bir çözüme ulaştırma yollarının ele alındığı konferansı sırasında yaptığı konuşmada, “Kararlılık Fırtınası adlı operasyon, darbeye ve İran’ın bariz müdahalesine bir cevap niteliğinde oldu ve Yemen’i acı bir kaderden kurtardı” dedi.

“Yemen’deki darbe kabul edilemez”

Körfez girişiminin, Yemen’in birliği üzerine inşa edilecek bir çözüme odaklanması gerektiğini dile getiren Dağr, “İran destekli Husiler, Yemen ve kardeşlerine bir tehdit oluşturdu. Yemen’deki darbe kabul edilemez. Milisler ve İran müdahalelerine yönelik bu tarihsel çatışmada kazanacağız. BM çabalarını destekliyoruz ve darbeyi sonlandırmaya yönelik çabalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Dağr, siyasi çözümde referans alınacak üçlü mekanizmaya işret ettiği konuşmasında, birinci sırada Körfez ülkelerinin yaptığı girişimlerine geldiğini söyledi. Dağr, bu girişimlerin siyasi çözümün yol haritasını çıkartarak yönetimin sağlıklı bir yol takip etmesinde ve Yemen’in birliğinin korunmasında önemli rol oynadığını dile getirdi.

Aden’de askeri oluşumların birleşmesi, hukukun uygulanması ve silahların devlet eliyle kısıtlanması çağrısında bulunan Dağr, üçlü mekanizmanın hayata geçirilmesinde yaşanacak herhangi bir gecikmenin Yemen halkının yararına olmayacağı konusunda uyardı.

Dağr, “Arap Koalisyonun liderliğini üstlenen Suudi Arabistan ve çoğu Arap devleti, Husiler ve onu destekleyen İran’la mücadelemizde yanımızda durdular. Mevcut krizde Yemen halkının yanında duranlara minnet borçluyuz. Aynı zamanda onlar ülkemizdeki durumu gözler önüne sererek, Yemen halkına, devletine ve meşruiyetine düşmanlık yapanların gayretlerini boşa çıkardılar” dedi.

Dağr: Şartlar değişti

Konuşmasının devamında Dağr, “Suudi Arabistan’ın liderliğinde izlenen Arap politikalarının, özellikle de Kral Selman bin Abdulaziz ve KİK liderlerinin verdiği destek sayesinde devletin 2014 yılının Eylül ayında yıkılmaktan kurtulduğunun farkındayız. Tıpkı bugün olduğu gibi o gün de Yemen’in kaderi ile ilgili ciddi endişeler vardı. Ancak bugün şartlar değişti, ülkenin birliği, güvenliği ve istikrarı için endişelerimizi artıran daha fazla faktör bulunuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Abdüllatif el-Zayani, Yemen’de savaşın durdurulması amacıyla yapılacak görüşmelerde, körfez ülkelerinin girişimi, kapsamlı ulusal diyalog ile 2216 sayılı BMGK kararının referans alınacağını belirtti.

Zayani, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in ülkedeki krizin son bulması için verdiği çabaların KİK tarafından desteklendiğini ifade etti.

KİK’in Yemen’deki krizin başından beri kararlı bir duruş sergilediğini belirten Zayani, krizin çözümü için 2216 sayılı BMGK kararının uygulanması gerektiğini vurguladı.

Zayani, bazı bölgesel güçlerin Yemen halkı için barış ve istikrarı istemediğini ve Husileri kullanarak siyasi faaliyetleri ortadan kaldırdığını söyleyerek, Husilerin başvurduğu askeri yöntemlerin Yemen’deki köyleri, şehirleri ve altyapıyı tahrip ettiğini ifade eti.