Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Danimarka: DEAŞ hala büyük tehlike oluşturuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Danimarka polisi cuma günü yaptığı açıklama ile DEAŞ’ın maruz kaldığı askeri operasyonlara rağmen Danimarka’da hala bir terör tehdidi oluşturduğunu söyledi. Danimarka Güvenlik ve İstihbarat Servis (PET) DEAŞ destekçilerinin Irak ve Suriye’de aldıkları ağır darbeye rağmen Batı’da saldırılar gerçekleştirdiğini belirtti. Danimarka Emniyet müdürü “Örgütün Batı’yı hedef alan daha karmaşık saldırılar yapma kabiliyeti azaltılmıştır, ancak tamamen ortadan kaybolmamıştır” ifadelerini kullandı.

Emniyete bağlı Terör Operasyonları Analizi Merkezi hapishanelerde aşırılık yanlısı olan tutukluların ve çete üyelerinin yanı sıra Avrupa’ya dönen örgüt mensuplarının da tehdit oluşturduğunu ifade etti. Radikal gruplara katılmak için 2012’den beri Danimarka’dan Suriye ve Irak’a giden en az 150 kişinin olduğunu ekleyen merkez yaklaşık beş kişinin hala bölgede olduğuna düşünüyor.

Merkez yetkilisi Soren Jensen “Kolaylıkla erişilebilen basit araçlarla yapılan saldırı Danimarka’daki olası büyük saldırılara neden olacaktır” dedi.

Bu endişe son zamanlarda yapılan saldırılara ve teröristlerin bunu yapmaya muktedir olmalarına dayanıyor. Danimarka güvenlik ve istihbarat servisi, önlerinde kaçırılan arabalar veya bıçaklardan örnekler bulunduğunu belirtti. Fakat Danimarka vatandaşlarının bir terör saldırısına maruz kalma riski hala sınırlı.