Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Darbe hükümetinin Sana’daki toplantısında GHK’lı 8 bakandan 3’ü yoktu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in Partisi’nden bazı isimlerin de yer aldığı Sana’daki darbe hükümetinin bakanlarına yönelik geçen hafta Husiler tarafından başlatılan baskılar sürüyor. Husilerin sahneye koyduğu ‘kanlı senaryo’ kapsamında çok sayıda Salih yanlısı, yaşanan tasfiyeler, kendilerinin ve yakınlarının mallarına el konulması ve birçok Genel Halk Kongresi (GHK) üyesinin tutuklanmasıyla birlikte Husi milislerine yenik düştüler.

Dün, uluslararası alanda meşruiyeti olmayan darbe hükümeti başkanı Abdulaziz bin Habtour ve GHK’lı bakanlar, genel merkezlerinde günlük çalışmalarını yerine getirmek üzere resmi olarak çalışmaya başladı.

SABA Haber Ajansı, Abdulaziz bin Habtour’un ülkedeki güvenliğin normalleştirilmesi için bakanlarla ve milletvekilleri ile bir araya geldiğini duyurdu.

Toplantıya katılanlalar arasında GHK’dan Habtour’un güvenlik ve savunma islerinden sorumlu yardımcısı Tümgeneral Celal el-Ruveyşan, Dışişleri Bakanı Hişam Şerif, Sağlık Bakanı Muhammed bin Hafız, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Bakan Ali el Kaysi, Şura Meclisi’nden Sorumlu Bakan Ali Ebu Halika ve milletvekilleri vardı.

Toplantıya katılmayan isimlerin ise İletişim Bakanı Mahmud Celidan, Yüksek Öğretim Bakanı Şeyh Hüseyin Hazib ve Savunma Bakanı Tümgeneral Muhammed el Atifi olduğu duyuruldu. Bakanların milislere güvenmedikleri için Husiler tarafından gizli bir yerde tutulduğu ve Salih’in ayaklanma çağrısında destek vermekle suçlandıkları için toplantıda yer almadı.

Darbe hükümeti Meclis Başkanı Salih es-Samed, Mehvit ve Sana’daki aşiretlerin önde gelenleri ile bir araya geldi. Şarku’l-Avsat’ın kaynaklardan edindiği bilgiye göre Samed görüşmede katılımcılardan cephelerdeki savaşçıları harekete geçirmelerini ve Husilerin kontrolü atkındaki bölgelerden çıkmaya çalışan herkesin peşine düşülmesini istedi.

Resmi kaynaklara göre Samed’in düzenlediği toplantıda Yargı Konseyi üyeleri ve Başsavcı da hazır bulundu. Toplantıda ayrıca iletişimin sağlanması ve ‘vatana ihanet’le suçlanan binlerce Salih yanlısının yargılandığı davaların acil olarak karara bağlanması için komisyon kurulması kararı verildi.

GHK’nın darbe hükümeti bakanlarının Husilerle ittifakı sürdürmek için kendi arzularıyla bir anlaşma yapıp yapmadığı veya ayrılmak için doğru zamanı bekleyip beklemedikleri henüz bilinmiyor.

Ülkede gerilim sürüyor

Yemen Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdulmelik el-Mahlavi, eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in öldürülmesinin Yemen’de siyasi ve askeri olarak farklı bir sayfa açacağını söyledi. Siyasi olarak GHK tarafından Husiler için sağlanan siyasi alanın artacağı, Husiler tarafından başkentin tam kontrol altına alınabileceği ve GHK Partisi’nin aktif rolünün sona erebileceğini belirtti. Mahlavi, bununla birlikte meşru hükümetin, bölgesel ve uluslararası toplumun, ulusal bir boyutu olmayan, İran’a bağlı mezhepsel bir grupla anlaşmak zorunda kalacaklarını öne sürdü. Mahlavi, artık askeri düzeyde karar verme mekanizmasının Husilere geçtiğini ve milislerin, askeri birlikleri kendilerine göre yeniden düzenlemeye başladıklarını kaydetti. Husilerin muhaliflere daha fazla baskı uygulayacağını belirten Mahlavi, bölgedeki İran askeri oluşumlarının ve mezhep milislerinin ayrılmaz bir parçası olan tüm askeri teçhizatın ellerinde bulunduğuna dikkat çekti. Böylece Husi milislerin Yemen’de İran adına yaptıkları askeri operasyonların Tahran’ın diğer Arap ülkelerinde yürüttüğü askeri operasyon modelinin bir parçası olacağını ifade etti.

Ülkedeki Husi baskısı ise artarak devam ediyor. Cumhurbaşkanı’nın yakınlarına yönelik kanunsuz uygulamalarının yanı sıra Yemen El-Yevm televizyon kanalında çalışan 41 gazetecinin tutukluluk halleri halen sürüyor.

Husi milisleri ayrıca Salih yanlısı onlarca partili, askeri ve aşiret liderini tasfiye etti. Yüzlerce eve baskın yaptı, çok sayıda kişinin mallarına el koydu. Tutuklamalar ise sürüyor.

Sana’daki GHK kaynakları, Husilerin önceki gün, partinin mali işler sorumlusu Fuad el Kemim’in Maliye Bakanlığı’ndaki görevinden ayrıldığı sırada partiye ait fonlara ve banka hesaplarına el koymak amacıyla tutuklandığını duyurdu.

Başkentin batısındaki Asr bölgesinde ise bir araya gelen yüzlerce kişi, eski Cumhurbaşkanı Salih’le birlikte öldürülen koruması Albay Hüseyin El-Hamidi’nin Husilerin elinde bulunan cenazesini aldılar. Yapılan açıklamalar cenazenin alınmasının yas tutulmasından daha önemli olduğu yönündeydi.