Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Darbeciler, Yemen’in el-Beyda şehrini bombaladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Husi darbecileri ve Salih yanlısı kuvvetler, bugün Yemen’in el- Beyda ilinde bağlı ez- Zahir beldesinde sivillerin bulunduğu köylere ağır silahlarla saldırılar yaptılar.

Yemen resmi haber ajansı,(SABA) Yemen’de meşru yönetimi destekleyen halk, milislerin ellerindeki stratejik bölgelere saldırdı. Husi milisleri, saldırıda ağır kayıplar verdi. Bu saldırıdan sonra darbeciler, ez- Zahire beldesindeki el- Muhassan, Al Said, el- Gavl ve Kisad bölgelerindeki sivil köylerini bombaladı.

BM uzmanlarının gizli bir raporuna göre, Husi darbecileri ve Salih yanlısı kuvvetler, Yemenli sivilleri hedef almaya devam ediyor ve sivilleri canlı kalkan olarak kullanılıyor.

Rapora göre, Husi darbecileri kendilerine düzenlenen saldırıları engellemek için savaşçılarını ve ekipmanlarını sivillere yakın tesislere gizliyor ve kasıtlı olarak sivilleri tehlikeye atıyorlar. Ayrıca, özellikle Taiz gibi nüfusun yoğun olduğu bölgelerde roket saldırıları düzenliyorlar.
Söz konusu raporda, Husi isyancılarının, askeri operasyonlarını finanse etmek için Yemen Merkez Bankası’nın rezervlerini yağmaladığı da belirtiliyor.

BM uzmanlarının hazırladığı gizli rapor, geçtiğimiz mart ve nisan aylarında Yemen’deki DEAŞ terör örgütünün eleman yetiştirmek, operasyonlarını finanse etmek ve teçhizat satın almak için büyük miktarda nakit para aldığını ortaya çıkardı.

Öte yandan, Yemen’deki el- Kaide örgütünün iki yıldır yol kenarlarına gömülerek araçları hedef alan el yapımı bomba yapma yeteneklerini geliştirdikleri açıklandı.

Gizli rapor, BM Güvenlik Konseyi tarafından oluşturulan Yemen’e uygulanan yaptırımlara uyumu izlemekle görevli uzman bir grup tarafından hazırlandı ve 105 sayfadan oluşmakta.