Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Darbecilerin Yemenli gazetecilere baskısı sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de darbecilerin şiddet uygulamaları hız kesmeden sürüyor. Özellikle ülkedeki gazetecilere yönelik uygulanan baskılara yönelik son tepki Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-Eryani’den geldi. Eryani; “Bakanlık olarak Yemenli gazetecilerin acısını sona erdirmek için her türlü çabayı göstereceğiz” dedi. Hakları ihlal edilen Yemenli gazetecilerin seslerinin duyurulması, görüş ve ifade özgürlüğünün savunulması için çalışmaların süreceğini belirtti. Cezaevlerindeki gazetecilerin serbest bırakılması için bakanlığın tüm uluslararası örgütlerle iletişim kurduğunu vurguladı.

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-Eryani, ayrıca Husiler ve Salih’in milisleri tarafından uygulanan ihlallerin açığa çıkarılmasında Yemen Gazeteciler Sendikası, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu ve Arap Gazeteciler Federasyonu’nun sağladığı katkılara övgüde bulundu. Yemenli gazetecilere ve medyaya verdiği destekten dolayı Suudi Arabistan Krallığı’na şükranlarını sundu.

El-Eryani, uluslararası topluma, tüm uluslararası insani yardım kuruluşlarına ve BM’ye darbeci milis güçlerine müdahale etmek için çağrıda bulundu. Bakan ayrıca 22016 sayılı Ulusal Diyalog Konferansı kararlarının ve Körfez girişimi ve uygulama mekanizmalarının yanı sıra bölgesel ve uluslararası destekli hükümlerin uygulanmasın için de talepte bulundu.