Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

David Pollock: ABD, İran’ı Deyr-i Zor servetinden uzak tutmaya çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye Cumhurbaşkanlığı’ndan bir kaynak, NATO üyeleri ve Türkiye arasındaki gerginliklerin ortasında ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert McMaster’ın geçtiğimiz Pazar günü, İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın ile görüştüğünü açıkladı.

McMaster’ın Kalın ile İstanbul’da yaptığı görüşme, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Türkiye’yi ziyaretinden birkaç gün önce gerçekleşti. Türk kaynaklara göre, toplantı sırasında Türkiye ile ABD arasındaki uzun vadeli stratejik ortaklıklar ve tarafların terörle mücadeleye öncelik vermesi gereken konular ele alındı.

Batılı yetkililer gerginliğin azaltılmasını umuyor

Batılı diplomatlar, bu hafta yapılması planlanan NATO toplantısında, NATO üyesi olan Türkiye ile ABD arasındaki gerginliğin azalmasını umuyor. Washington’un, Ankara’nın terörist olarak nitelediği Arap ve Kürt güçleri desteklemesi üzerine iki taraf Suriye’de her an karşı karşıya gelebilir.

Anlaşmazlıklar artış gösterdi

Türk yetkililer, ABD’yi YPG’ye yardım etme konusunda uyardı. YPG’nin, 3 Şubat’ta 5 Türk askerini şehit ettikleri roketi onlara ABD’nin temin ettiğini söylediler. Ankara ile Moskova arasındaki askeri koordinasyonun geliştirilmesinin ardından NATO üyeleri ile Türkler arasındaki anlaşmazlıklar artış gösterdi.

Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Faruk Kaymakçı, Türkiye’nin Avrupa’daki geleneksel müttefiklerinden uzaklaşması konusunda, “Her ne zaman diğer bölgesel oyuncularla birlikte çalışmamız gerekse, müttefiklerimizin bizimle yaptıkları işbirliğinin azalması bizi Rusya ve İran’la yakın olmak zorunda bıraktı” dedi.

ABD’nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, terörle mücadelede Türkiye’ye sempati duymakla birlikte, Türk operasyonları alanının genişletilmesine karşı uyarıda bulunarak, gerilimi tırmandırmanın sonuçlarından birinin ABD ile savaş başlatma olduğu bunun korkunç ve makul olmayan sonuçlara neden olacağını da sözlerine ekledi. NATO üyeleri ayrıca Türkiye’yi operasyonlarının, DEAŞ örgütüne karşı yürütülen kampanyanın ertelenmesine neden olacağı konusunda uyardı.

En sert tepki Fransa’dan geldi

Fransa, Erdoğan’ın Afrin’deki operasyonu konusunda en sert tepki veren Avrupa ülkesi oldu. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, geçtiğimiz Çarşamba günü, Türkiye ve İran’ın Suriye’deki eylemleri ile uluslararası hukuku ihlal ettiğini söylemişti. Ayrıca ‘Ankara’nın Suriye’deki anlaşmazlığın kötüleşmesine izin vermemesi gerektiğini’ ifade etmişti.

ABD, YPG ile Türkiye arasında garantörlük yapacak

Washington Enstitüsü Araştırmacısı David Pollock, ‘Riyad’ gazetesine yaptığı açıklamada, Ankara ve Washington’un Afrin çatışması, Münbiç bölgesi ve Kürtlerin varlığını Suriye’nin kuzeyinde bulunan ‘Kamışlı, Haseke ve Rakka’da’ sınırlandırma konusunda anlaşma yolunda olduklarını belirtti. Pallock, Türkiye’nin bölgeye müdahale etmeme konusunda söz vermesi karşılığında Münbiç’te YPG savaşçılarının varlığının azaltılması üzerine anlaşılmasını bekliyor. Öte yandan ABD de YPG güçlerinin Türkiye topraklarına ya da Türkiye ile olan sınıra saldırıda bulunmamasının garantörlüğünü yapacak.

Pollock: Afrin savaşının yavaş ilerlemesinin nedeni silahlı Kürt güçleri ve nüfusun çokluğu

Pollock, Afrin savaşının yavaş ilerlemesinin, Türk harekatına karşılık verebilmek için halkının büyük kitlelerini silahlandıran kentteki muazzam Kürt çoğunluğundan kaynaklandığını söyledi. Pollock ayrıca, bölgenin yerliler ve mültecilerden oluşan yoğun bir nüfusa sahip olması nedeniyle savaşın yavaş ilerlemesine neden olduğunu kaydetti. David Pallock, bölgenin, Kürt birliklerin saklanabileceği gedikler bulunan dağlık bir arazi olduğunu ve bazı köylere ağır silahlar ve tanklarla girmenin zorluğundan bahsetti. Pollock’a göre daha da önemli olan nokta, Erdoğan Afrin’in tamamını ele geçirmek istemiyor; istediği, Kürt askeri birimlerini zayıflatarak sınırdan içeriye itmek.

Pallock yaptığı açıklamada, İdlib’de bir Türk uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği hava saldırılarının azaldığını belirtti. Uçaksavarlara sahip Rusya, bu olayın tekrarlanmamasını sağlamak için bölgedeki hava kontrolünü uygulamaya koydu.

David Pollock, Esed rejimi ve İran’a bağlı kuvvetlerin başlattığı ‘İdlib’in geri alınması’ çatışması hakkında ise; “Türkiye ve Rusya, Rusya’nın Türkiye’ye Afrin operasyonunu sürdürmesine izin vermesi karşılığında Türkiye’nin İran milisleri ve Esed güçlerinin İdlib’e girmeleri konusunda yeşil ışık yakacağı bir anlaşmaya bağlılar” dedi.

Suriye’deki en büyük gaz ve petrol yataklarına sahip olan ve ABD’nin İran’a karşı en büyük hava saldırısını gerçekleştirdiği Deyr-i Zor hakkında Pollock, “Zengin Deyr-i Zor için Rusya, İran ve ABD arasındaki rekabet en ciddi meseledir. ABD’nin büyük bir ciddiyetle İran’ı şehirden kovmasını ve hava kuvvetlerinin desteğiyle Deyr-i Zor’un büyük bir kısmını, özellikle de servet yataklarını almasını bekliyorum” ifadelerini kullandı.