Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

De Mistura: Suriye’deki sorun askeri yöntemlerle çözülemez | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura yaptığı açıklamada, Soçi’de gerçekleştirilen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi katılımcılarının Suriye Anayasa Komisyonu’nun kurulması konusunda anlaştığını duyurdu. Mistura, komisyona kongrede belirlenen temsilcilerin yanı sıra, kongreye katılmayan tarafların temsilcilerinin de dahil olacağını belirtti. Şarku’l Avsat muhabirinin sorusunu cevaplayan De Mistura, “Suriye’deki dehşet verici iç mücadelede herhangi bir tarafın askeri bir zafere ulaşabileceğini düşünmüyorum” dedi.

De Mistura, Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nde kurma kararı alınan Anayasa Konseyi’nin en fazla 50 kişiden oluşacağını belirtti. Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nde Anayasa Konseyi’ni oluşturma yetkisini alan de Mistura, kongrenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Soçi’ye katılamayan muhalefet grupları dahil bir dizi istişare gerçekleştirme niyetinde olduğunu belirterek, bu görüşmelerden elde edilecek sonuçlara göre Anayasa Konseyi için “45-50 kişilik liste” hazırlayacağını söyledi.

BM Suriye Özel Temsilcisi, Cenevre’de en kısa sürede anayasa komitesi çalışmaları başlatacağını söyledi. De Mistura, Soçi’de düzenlenen Suriye konulu Ulusal Diyalog Kongresi’nin kapanışında yaptığı konuşmada, sonuç bildirisinde alınan kararları açıkladı.

Anayasa komitesi kurulmasına karar verildiğini belirten BM temsilcisi, rejim delegasyonunun yanı sıra geniş temsilli muhalefet delegasyonundan oluşan komitenin anayasal reform taslağı hazırlamak için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararına katkıda bulunmasına karar verildiğini söyledi.

Nihai anlaşma BM gözetiminde

De Mistura, anayasa komitesinde rejim, muhalefet, Suriye uzmanları, bağımsızlar, aşiret liderleri ve kadınların yer alacağını dile getirerek, anayasa komitesinin yetkileri, prosedürleri ve seçilme kriteri gibi hususlar üzerindeki nihai anlaşmanın BM gözetimindeki Cenevre sürecinde yapılacağını vurguladı.

BM temsilcisi, katılımcıların, kendisini anayasa komitesinin Cenevre’deki işlerine yardımcı olarak ataması için BM Genel Sekreterine çağrı yaptığını ifade etti.

“Suriye’de çözüme barışçıl yollarla gidilmeli”

Şarku’l Avsat muhabirinin sorusunu cevaplayan De Mistura, “Suriye’deki dehşet verici iç mücadelede herhangi bir tarafın askeri bir zafere ulaşabileceğini düşünmüyorum. İhtiyaç duyduğumuz şey barışçıl yollarla çözüme ulaşmaktır. Suriye sahasında yaşanan gelişmeleri ülkenin bölündüğünü gösteriyor. Savaşın birçok cephesi henüz sonuçlanmadı. Suriye’nin yeniden imarı için de herhangi bir hazırlık yok. Bu meseleleri askeri yöntemlerle değil siyasi sürece katılarak çözüme kavuşturabiliriz. Bunu nasıl yapacağız? Anayasa ve seçimlerle” şeklinde konuştu.

De Mistura, “En kısa zamanda BMGK’nın 2254 sayılı kararı çerçevesinde (anayasa komitesi ile ilgili) görevimde nasıl ilerleyeceğimi belirteceğim. Bu, uygulamada anayasa taslağı çalışması için Cenevre’de bir takvim ve süreç ayarlamak gerektiği anlamına geliyor” ifadesini kullandı.