Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ 173 teröristi Avrupa’da saldırı düzenlemek için eğitti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İnterpol DEAŞ’a üye 173 teröristin listesini yayınladı. Listede yer alan isimlerin DEAŞ’ın Ortadoğu’da aldığı yenilginin intikamı olarak, Avrupa’da saldırı düzenlemeleri için eğitim aldıkları düşünülüyor.

ABD istihbaratının Irak ve Suriye’de topladığı bilgileri değerlendiren İnterpol, 10 şüpheli ismi belirledi. Avrupa ülkeleri ise örgütün aldığı yenilgiler, Avrupa’da saldırı düzenleme risklerini arttırıyor. Özellikle de Ortadoğu’daki savaş bölgelerinden çekilip ülkelerine geri dönenlerden korkuluyor.

Bununla beraber video içerik sitesi Youtube’da terörle mücadele etmeye başladı. Şiddet içerikli arama yapanları ve şiddet içerikli kelime arama yapanları yapay zeka teknikleriyle şiddet karşıtı içeriklere yönlendirmeye çalışıyor. Bu yöntemi daha önce sivil toplum kuruluşları kullanmıştı.

Bu özellik şu anda İngilizce kelimelerde devrede ancak, dev şirket önümüzdeki haftalarda daha fazla dili kullanma amaçlı çalışmalar yürütecek. Arapçayı da eklemeyi planlayan şirket, teröristlerin Youtube’u kendi aşırıcılıklarını yaymak, propaganda yapmak ve gençleri dijital olarak etkilemek için kullanmalarını engellemeyi amaçlıyor.