Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ Afganistan’daki türbe saldırısını üstlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ örgütü, propaganda kanalı ‘Amaq’ üzerinden Afganistan’ın batısında bulunan Herat’taki Şii türbesine yapılan saldırıyı üstlendi. Saldırıda 30 kişi ölmüş 60 kişi yaralanmıştı.

‘Amaq’ kanalı ise, Herat’ta bulunan Şii türbesine yapılan saldırıda 50 kişinin öldüğü 80 kişinin de yaralandığı haberini verdi.

5 bini aşkın kişi saldırıda ölenlerin cenaze töreni için toplandı. Hükümet mezarlığına yürüyen kalabalık; saldırı faillerinin yargılanmasını istedi. Protesto amaçlı toplanan grup, eğer gereken yapılmazsa da ‘intikam’ alacaklarına dair ant içti.

Hükümet mezarlığına yürüyen kalabalık; saldırı faillerinin yargılanmasını istedi. Protesto amaçlı toplanan grup, eğer gereken yapılmazsa da ‘intikam’ alacaklarına dair ant içti.

Fransa Haber Ajansı’na göre, polis kontrol noktası ile mahalle sakinleri arasında silahlı çatışma çıktı. Tanıklar ve polis, protestoculara ateş açtı.

Tanıklar, dehşet ve kaos sahnelerini, hastane acil servislerinin nasıl yaralılarla dolup taştığını anlattı. Yine hayatta kalanların da araçlarıyla ve yayan olarak hastaneye yaralı taşıdığı bildirildi.

Vali Sözcüsü ise, ilçe emniyet müdürünün ihmal sebebiyle açığa alındığını, olayı araştırmak için Kabil’den bir heyet gönderildiğini söyledi.

Gözlemciler, Irak ve Suriyede’ki savaşçıların herhangi bir naklinin söz konusu olmamasına rağmen, Kabil’deki Irak Büyükelçiliği’ne ve Batı Afganistan’daki Şii Türbesi’ne yapılan saldırıların, DEAŞ’ın savaşı Afganistan’a taşıdığına dair endişeleri artırdığını belirtti.

Musul’un Irak’ı geri almasından sonra, Afgan güvenlik görevlileri Irak ve Suriye’den sürülen DEAŞ’a karşı uyarıda bulunmuştu.

Reuters haber ajansından gelen bilgiye göre, General Dawlat Vaziri, “Bu yıl isyancıların ellerinde daha fazla silah var, ön saflarda savaşan yabancı savaşçıların sayısı ise deneyimli oldukları için artmış durumda” ifadelerini kullandı.

Üst düzey bir güvenlik yetkilisi Afganistan’daki Taliban hareketi ve DEAŞ örgütü saflarında savaşan yabancıların sayısını yaklaşık 7 bin olarak belirledi. Pakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Hindistan gibi bölgelerden gelen savaşçıların, sınırı geçerek devlete giriş yaptıklarını kaydetti.

İlk kez 2001 yılında New York ve Washington’da gerçekleşen saldırıların ardından Afganistan’a giriş yapan ABD ise, aşırı yanlı grupların sığınağına dönüşmemesi için Afganistan’a daha fazla birlik göndermeyi hedefliyor.

Diğer yandan, Afgan Ve ABD’li yetkililer uzun bir süredir, Suriye’den Afganistan’a savaşçı gönderilmesini yasakladığı halde, Suriye’den savaşçı gönderildiğine dair şüpheler artmış durumda.

Afganistan NATO Güçleri Komutanı General John Nicholson, “DEAŞ’ın Suriye’den asker gönderme çabasına rağmen böyle bir şey olmayacak” açıklamasında bulunmuştu.

ABD’li liderler, Afgan Emniyet Güçleri’nin de katılımıyla, insansız hava araçları ile havadan saldırılarla ve özel operasyonlarla son yıllarda çok sayıda DEAŞ kuvvetini etkisiz hale getirdiklerini bildirdi.

Ancak Reuters tarafından saptanan Afgan İstihbarat Belgeleri’ne göre, Güvenlik Yetkilileri, örgütün halen doğuda Nangarhar ve Kunar’dan kuzeyde Cüzcan, Faryab ve Bedehşan’a ve orta batıda Gur’a kadar 9 bölgede faaliyet gösterdiğine inanıyor.