Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ 6 Irak askerini kaçırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çeşitli sosyal medya sitelerinden aktivistler, “Babamı kurtarın” kampanyası ile geçtiğimiz hafta Bağdat-Kerkük karayolunda kaçırılan 6 askerin serbest bırakılması için hükümetin harekete geçmesini talep ettiler.

Kaçırılan askerlerin çocuklarının fotoğraflarının internet sitelerinde yayılması ile gerçekleşen geniş çaplı kampanya, hızla yayıldı. Haydar el-İbadi, Irak Ordusu Genelkurmay Başkanı’nın olaydan bir hafta sonra harekete geçirdi. Bunun da Irak hükümeti için bir utanç kaynağı olduğu vurgulandı.

Güvenlik Bilgi Merkezi tarafından yayınladığı açıklamaya göre Başbakan İbadi dün gece güvenlik ve istihbarat servislerinin liderleriyle bir araya gelerek bir toplantı düzenledi. Toplantının ardından yapılan açıklamada, vatandaşları korumak, terör ve suç çetelerine karşı yolları güvence altına almak ve teröristleri yakalamak için özel operasyonlar oluşturmak üzere çeşitli prosedürler ve emirler verildiği aktarıldı. Ayrıca Kerkük vilayetine giden yolda meydana gelen kaçırma olayıyla bağlantısı bulunan birkaç teröristin yakalandığı bildirildi.

Öte yandan Haydar el-İbadi de dün, güvenlik ve askeri liderler ve istihbarat ajanslarıyla ortak bir toplantı düzenledi. Toplantının ardından yapılan açıklamada, kaçırılan altı asker hakkında herhangi bir ayrıntı verilmedi. Yalnızca İbadi’nin “Şehrin dışında terör eylemleri yapmaya çalışan terörist hücrelerini, ortadan kaldırmak için hızlı operasyonlar yapılacak” ifadeleri nakledildi.
Sosyal ağlar, ellerinde babalarını resimlerinin bulunduğu pankartlar açmış çocukların fotoğrafları ile doldu taştı.

Çocuklar DEAŞ’tan babalarını bırakıp onların yerine kendilerini almalarını istedi. Aktivist Haydar Malik Facebook sayfasında “Sesimim DEAŞ’a ulaşmasını umuyorum. Ben Bağdatlıyım ve bekârım. Yemin ederim ki, bu kızın babasının yerinde olmaya hazırım. Vallahi herhangi bir güvenlik organını bilgilendirmeyeceğim” şeklinde bir paylaşım yaptı.

DEAŞ, ellerinde bulunan altı kişinin bir videosunu yayınlayarak, İbadi hükümetinden tutuklu örgüt mensuplarını serbest bırakması şartıyla bu kişileri serbest bırakacaklarını bildirdi.

Kaçırılan 6 kişinin üçünün, Kerbela vilayetinden olup Haşdi Şabi üyeleri oldukları, diğerlerinin ise ordu kuvvetlerine bağlı Anbar vilayetinden oldukları öğrenildi.

Kaçırılanlardan birinin konuşturulduğu video görüntülerinde, Irak hükümeti, askerlerin serbest bırakılması karşılığında, hapiste bulunan tüm DEAŞ sempatizanı tutukluların serbest bırakması için üç gününün olduğu hakkında uyarıldı.