Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ Bağdat’ın kuzeyine saldırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın kuzeyinde bulunan Selahaddin vilayetindeki emniyet kaynakları, Bağdat’ın 80 km kuzeyindeki bir güvenlik noktasına dün gece yarısı taramalı tüfekler ile düzenlenen saldırıda bir polisin öldüğünü, üç polisin yaralandığını belirtti.

Vilayetteki Polis Müdürlüğünden yapılan açıklamada, güvenlik noktasının yakınlardaki bostandan açılan ateşe karşılık verildiği ve failleri bulmak için arama başlatıldığı kaydedildi.

Saldırı ile eş zamanlı olarak şehre birkaç havan bombası daha atıldığı, bunun aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 6 kişinin yaralanmasına sebep olduğu aktarıldı. Güvenlik güçleri yeni bir saldırıya karşı teyakkuz alarmı verdi.

Söz konusu saldırı, yaklaşık bir yıllık aranın ardından Bağdat şehir merkezini hedef alan ilk saldırı oldu. Irak Başbakanı Haydar İbadi geçen yıl ülkesinin DEAŞ’tan temizlendiğini duyurmasına rağmen, Selahaddin, Diyala ve Kerkük arasında bulunan bölgede daha önce de birçok kez DEAŞ saldırısı düzenlenmişti.

Kaçırılan Çinli mühendis kurtarıldı

Öte yandan Vasıt vilayeti Polis Müdürü General Kasım Raşid Zıveyd, Bağdat’ın 180 km güneydoğusunda bulunan kentte kaçırılan kanalizasyon şirketi çalışanı Çinli mühendisin dün polis tarafından kurtarıldığını açıkladı.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) Polis Müdüründen aktardığı haberde, Çin’in CGC şirketi adına çalışan mühendisin, Vasıt vilayetinin istikrarını bozmaya çalışan silahlı bir çete tarafından kaçırıldığı belirtildi. Haberde söz konusu kurtarma operasyonunun, istihbarat tarafından edinilen bilgiler ışığında gerçekleştiği ifade edildi.