Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ Terörü Hamas’ı vurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas, Gazze-Mısır sınırındaki bir güvenlik noktasında DEAŞ’ın intihar eylemi yapmasının ardından Gazze’deki radikal örgütlere karşı geniş çaplı bir terörle mücadele operasyonu başlattı. Taraflar arasındaki çatışma daha önce benzeri görülmemiş bir görünüm arz ediyor. DEAŞ’lı Mustafa Kilab adlı saldırganla birlikte güvenlik noktasındaki Nidal Caferi adındaki bir Hamas mensubu hayatını kaybederken çok sayıda güvenlik görevlisi de yaralandı.

Hamas, Gazze Şeridi’nde yüze yakın DEAŞ mensubunu tutukladı ve henüz yakalanmayan teröristleri de araştırmaya devam ediyor.

Operasyon kapsamında yollara barikatlar kuran Hamas’a bağlı Gazze güvenlik güçleri yollardaki güvenlik kontrollerini de sıklaştırdı.

Şarku’l-Avsat’a bilgi aktaran yerel kaynaklar, Hamas’ın gerek kendisi gerek Mısır yönetimi ile olan ilişkilerine tehdit arz eden DEAŞ ve benzeri radikal grupların gücünü kırmak için karar aldığını aktardı.

Kaynaklara göre, daha önce de bu gruplara hoşgörüyle yaklaşmayan Hamas, DEAŞ vb. örgütlerin ve destekçilerinin yakalanıp tutuklanması üzerine odaklanacak ve onları askeri mahkemelerde yargılayacak.

Hamas, DEAŞ’a karşı yürüttüğü kapsamlı savaşta, cami imamlarına “sapkın ideolojiye” karşı bir kampanya başlatmalarını ve Cuma günü Müslüman öldürmenin haramlığı ve fikri sapmanın toplum açısından tehlikesi üzerine hutbe okumalarını istedi. Hamas’ın Gazze’deki İslam Alimleri Heyeti de cami vaizlerinden vatandaşların bu sapkın ideolojiyi engelleme, sahiplerini engelleme konusunda teşvik edici konuşmalar yapmalarını talep etti.

Sınır güvenlik noktasında arkadaşıyla birlikte Mısır’a geçişlerinin engellenmesi üzerine Mustafa Kilab adında bir DEAŞ mensubu kendisini Hamas’ın askeri ve güvenlik kanadı İzzeddin Kassam Tugaylarının ortasında havaya uçurmuştu.

Gazze’deki Filistin İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad Bezm ise yaptığı açıklamada, “Filistin güvenlik güçleri iki kişiyi Mısır sınırına yaklaşırken durdurdu, bunun üzerine bir tanesi kendisini patlattı. Patlamada saldırgan olay yerinde ölürken arkadaşı ağır yaralandı. Güvenlik güçlerinden yaralanan bir kimse de daha sonra şehid oldu” ifadelerini kullandı.

Bezm’e göre, intihar bombacısı ve arkadaşı Gazze’nin güneyinde yer alan Refah’ın doğusundaki sınır şeridi yoluyla Mısır’ın Sina bölgesine gizlice girmeye çalışıyorlardı.

Ayrıca, “Emniyet güçleri, sınır hattında güvenliği msağlamak için gerekli tedbirleri almıştı. Gazze Şeridi’ndeki güvenlik ve istikrarın bozulmasına ve sınırların aşılmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullanan Bezm, İçişleri Bakanlığı’nın olayları tekrar etmemesi için gerekli önlemleri aldığını vurguladı.

Hamas, terör saldırısının ardından Refah sınır bölgesini askeri bölge ilan etti ve sözde kendisine “Selefi-Cihatçı” diyen ve DEAŞ ile birlikte çalışan bu unsurların herhangi hareketliliğini önlemek amacıyla bölgeye güvenlik güçleri yerleştirdi.

İzzeddin el-Kassam Tugaylarına bağlı askeri nöbet birlikleri sınır bölgesinde yoğun bir şekilde devriye yapıyor.

Kassam ve iç unsurları içeren saha kontrol güçleri, Kahire ile Hamas’ın, Gazze-Sina arasındaki radikal unsurları temizleme üzerine yapmış olduğu güvenlik anlaşması gereğince bölgeyi devamlı kontrol ediyor. Ancak bu kez Kassam Tugayları birçok birliğini sınırda topladı. Kassam Tugayları, “Bombalama sırasında ciddi yaralanmalar neticesinde şehit olan Nidal Caferi hakkında da başsağlığı mesajı yayınladı. Ayrıca mesajda “halkını savunmaktan ve direniş projesini tüm tehditlerden korumaktan ve “sapkın düşünceye” karşı koymaktan tereddüt etmeyeceklerini” vurguladı.
Hamas, dün Caferi’nin cenaze törenini düzenledikten sonra Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniye DEAŞ’a karşı mücadele edeceklerine dair bir konuşma yaptı. Törende Gazze’deki terör unsurlarının yakalanmaları yönünde sloganlar attılar.

Hamas liderlerinden milletvekili Müşir el-Mısri de mümkün olan bütün yolları kullanmak suretiyle DEAŞ ile mücadele edeceklerini belirtti.

Törene katılan Filistin İslami Cihad Hareketi lideri Ahmed Müdellil, “Halk saflarında ayrılık yaratmaya çalışan herkesin demir bir yumrukla dövülmesi gerek” dedi. Müdellil ayrıca fikri sapıklığın ancak siyasi, fikri ve davet temelli metotla çözülebileceğini vurguladı.

Filistinli yerel ve İslamcı örgütler, intihar saldırısıyla ilgili kınama mesajları yayınladılar. Mesajların ortak teması ise “DEAŞ’ın İsrail işgaline hizmet etmesi” yönündeydi.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) de yaptığı açıklamada “terörün kökten temizlenmesi için birlik olunması gerektiğini” duyurdu.

FHKC açıklamasında “bu tekfirci ideolojinin destekçilerinin yolunu kesmek için tüm milli, eğitim, ekonomik ve sosyal kesimlerin katkıda bulunduğu acil bir milli plan hazırlamaya ihtiyaç olduğu” ifade edildi.

Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi’nden (FDHKC), yapılan açıklamada ise “Bu korkak suç saldırısı ve terörist ideolojiye karşı mücadelede tüm Filistinli örgütlerin bir ortak hareketini gerekiyor” denildi.

Son saldırıda ölen intihar eylemcisinin ailesi ise oğullarını evlatlıktan reddettiklerini ifade ederek bir açıklama yayınladılar. Açıklamada “Biz, Kilab ailesi olarak bu iğrenç suçu şiddetle kınıyoruz, tüm halkımıza ve özellikle Nidal Caferi’nin ailesine başsağlığı diliyoruz ve herkesi istikrar ve güvenliği bozmaya çalışanlara karşı tek yürek olmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullandı.

Öte yandan terör örgütü DEAŞ, intihar bombacısı Mustafa Kilab hakkında taziye mesajı yayınladı ve Hamas’ın Selefi-Cihatçı gruplara karşı takındığı tavrın neticesi olarak böyle bir saldırının gerçekleştiğini, dolayısıyla Hamas’ın kendi ektiği meyveleri topladığını ileri sürdü.

DEAŞ, bombacının Sina’ya doğru ilerlediğini ifade eden terör örgütü açıklamasında Hamas’ı “kana kan yıkıma yıkım” sloganıyla tehdit etti.

Terör örgütü stratejisi gereği Gazze Şeridindeki militanlarını Mısır’ın Sina bölgesine kaydırıyor. Geçtiğimiz ay en az 5 Filistin uyruklu DEAŞ teröristi öldüldü.

Gelişmeler sebebiyle Mısır yönetimi ve Gazze’deki Hamas yönetimi sınır güvenliği için mkontrollerini arttırdı ve iki tarafta da tampon bölge kuruldu.