Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ, Humus’un iki köyünde kontrolü geri aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) bugün yaptığı açıklamada, Suriye’nin doğusundaki şiddetli saldırıya direnen DEAŞ militanlarının Humus’taki iki köyün kontrolünü yeniden ele geçirdiğini bildirdi.

Suriye rejimi, Şam’ın 120 kilometre kuzeydoğusundaki yer alan iki köyün DEAŞ’ın eline geçmesi hakkında hiçbir açıklama yapmadı.

Kasaba altı ay önce DEAŞ’ın elinden kurtarmıştı.

Bu gelişme, DEAŞ’ın son iki gün içinde rejim kuvvetleri ve kendisine bağlı silahlı güçlerin en az 128’inin ölümüne yol açan, bir karşı saldırı başlatmasından 72 saat sonra geldi.

Gözlemevi Müdürü Rami Abdurrahman, “DEAŞ, rejim kuvvetlerine karşı ani saldırısı sonrasında Humus’un güneydoğusundaki iki köyün kontrolünü ele geçirdi” dedi.

Abdurrahman, Suriye’nin kuzeyinde ve doğusundaki birçok cephede alan kayıpları yaşayan örgütün bu ani saldırılarla, yurtiçi ve yurtdışı kamuoyuna, saldırı ve gafil avlama yeteneğini hala koruduğunu ve muhalifleri arasında ağır kayıplara neden olduğunu kanıtladığına dikkat çekti.

Saldırılar, örgütün Ebu Bekir el-Bağdadi’ye atfedilen, Suriye ve Irak’taki destekçilerine ‘sabır ve kararlılık’ çağrısında bulunan bir ses kaydını yayınlamasıyla aynı döneme denk geldi.

DEAŞ, Suriye’de İran ve Rusya tarafından desteklenen Suriye rejim güçleri, Washington’un desteklediği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve Irak’ta ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon tarafından desteklenen Irak kuvvetlerinin karşısında birbiri ardına kayıplar yaşadı.