Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ ile Esed güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şam kırsalının çöl/bâdiye bölgesinde bulunan DEAŞ ile Esed rejimi arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Suriye’de DEAŞ’ın varlığına son vermeye çalışan Esed rejimi ve yandaşları bölgeye yoğun füze saldırısında bulunuyor.

Çatışma iki taraftan da insan kayıplarına neden oldu. 25 Temmuz’dan bu yana DEAŞ saflarında 315 kişi hayatını kaybederken Esed rejimi saflarında ölenlerin sayısı 168’e yükseldi. Rejim saflarında ölenlerin içinde Hizbullah komutanı ve askerleri ile rejim ordusundan bir tuğgeneral da bulunuyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) yaptığı açıklamada, aralarında 38 kadın ve çocuğun bulunduğu 142 sivilin DEAŞ tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Ayrıca köyde DEAŞ’la mücadele eden silahlı 116 kişi de idam edildi.

İdam edilenler arasında 19 yaşında bir genç de bulunuyor. SOHR, DEAŞ’ın 30 kişiyi kaçırdıktan sonra idam ettiğini açıkladı. Ayrıca örgüt elinde tutuklu bulunan bir kadın hakkındaki belirsizlik hala sürüyor.

Öte yandan Deyr-i Zor kırsalının doğu kesiminde, uluslararası koalisyon tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile DEAŞ arasında şiddetli çalışmalar hala devam ediyor. Çatışmalar, Fırat’ın doğusunda kalan son DEAŞ unsurlarına yönelik. Yoğun bombardıman ve karşılıklı saldırılar sonucunda her iki taraftan da kayıplar yaşanıyor.

DEAŞ, kaybettiği bölgeleri yeniden ele geçirmeye çalışırken SDG ise daha fazla toprağa hakim olmak için çalışıp DEAŞ’ı bitirmek istiyor.

SOHR, birçok güvenilir kaynaktan aldığı bilgiye göre İran’dan Irak üzerinden Suriye’deki DEAŞ mevzilerine bir balistik füze atıldı. Burada Suriyeli olmayan 8 kişinin öldüğü ifade edildi. Bunlardan 3’ünün Irak kimliği taşıyan DEAŞ’lılar olduğu bildirildi.