Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ, Kabil’de havalimanını hedef aldı: 23 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’deki ana havalimanının girişinde gerçekleştirdiği intihar saldırısı sonucu en az 23 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Afganistan Halk Sağlığı Bakanlığı yetkilisi, dün sürgünden dönen Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Abdürraşid Dostum’un konvoyunun geçişinden dakikalar sonra bomba yüklü bir aracın patlaması sonucunda en az 107 kişinin yaralandığını açıkladı.

Saldırıda yaşamını yitiren 23 kişi arasında, 11 yıldır AFP’de çalışan araç şoförü Muhammed Ahtar’ın da olduğu tespit edildi. DEAŞ’ın 30 Nisan’da gerçekleştirdiği bir başka saldırıda da AFP’nin baş fotoğrafçısı Shah Marai hayatını kaybetmişti.

Patlama, 14 aydır Türkiye’de sürgünde olan Dostum’un ülkesine dönüşü nedeniyle onu karşılamaya gelen destekçilerinin toplandığı sırada gerçekleşti. Saldırıdan 15 dakika önce olay yerinden geçen Dostum herhangi bir yara almadı.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Najib Danish, önceki gün yaptığı açıklamada, polisin intihar bombacısının kimliğini belirlediğini, ancak saldırganın yakalanmadan hemen önce kendini patlattığını kaydetmişti.

Kendisine ait kanallar aracılığıyla saldırının sorumluluğunu üstlenen DEAŞ, yayın organı Amak üzerinden saldırı sonucu ölen ve yaralananların sayısının 115 olduğunu aktardı.

Kabil’deki en kanlı saldırı

Pazartesi günü 23 kişinin hayatını kaybettiği saldırı, bu yılın başından bu yana Kabil’de meydana gelen ve Taliban veya DEAŞ tarafından üstlenilen bir dizi kanlı saldırının devamı niteliğinde.

Söz konusu saldırılar arasında en kanlı olanlar şöyle:

20 Ocak: 6 Taliban unsuru InterContinental Otel’e baskın yaptı. Saldırganlar 12 saat boyunca bir odadan diğerine giderek konuklara saldırdılar. Resmi rakamlara göre 15’i yabancı olmak üzere 40’tan fazla kişi hayatını kaybetti. Diğer kaynaklar ise saldırıda 40 kişinin hayatını kaybettiğini aktardı.

27 Ocak: Afgan başkentinin merkezindeki en yoğun yerlerden birinde İçişleri Bakanlığı merkezi yakınlarında bomba yüklü bir ambulans patlatıldı. Saldırıda 103 kişi hayatını kaybederken 235 kişi yaralandı. Taliban’ın sorumluluğunu üstlendiği saldırı şehri sarsarken, birçok resmi kurum ve elçilik binasının bulunduğu bölgede binaların camlarını paramparça etti.

29 Ocak: Kabil’deki Afgan Askeri Akademisi’ne düzenlenen saldırıda en az 11 asker hayatını kaybetti. Şafak vakti öncesinde roketlerin ateşlenmesi ve intihar saldırısıyla başlayan eylem, Akademi’nin girişinde bulunan tabura yönelik makineli tüfek ve antitank füze saldırıları ile devam etti. Bu, Ekim 2017’den bu yana Akademi’nin hedef alındığı ikinci saldırıydı. İlk saldırıda bir intihar bombacısı kendisini içinde askerlerin bulunduğu küçük bir otobüsün önüne atarak 15 askerin ölümüne yol açmıştı.

21 Mart: İntihar bombacısı, Kabil Üniversitesi önünde Nevruz Bayramı’nı kutlayan kalabalığın arasında kendini patlatarak çoğunluğu gençlerden oluşan 30 kişinin hayatını kaybetmesine ve en az 70 kişinin yaralanmasına sebep oldu.

22 Nisan: Şii nüfusunun çoğunlukta olduğu bir mahallede seçim merkezinin hedeflendiği saldırıda yaklaşık 60 sivil hayatını kaybetmiş, saldırıyı DEAŞ üstlenmişti.

30 Nisan: DEAŞ’ın üstlendiği çifte intihar saldırısında, aralarında AFP’nin baş fotoğrafçısı Shah Marai ve diğer 8 gazetecinin bulunduğu 25 kişi hayatını kaybetti. İstihbarat servislerinin genel merkezine yönelik ilk saldırının ardından, ikinci intihar saldırısı olay yerine gelen gazetecileri hedef aldı. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’ne göre bu saldırı, 2001’de Taliban yönetiminin çöküşünden sonra medya mensuplarına yönelik gerçekleştirilen en kanlı saldırıydı.