Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ, Kabil’de intihar saldırısı düzenledi! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Milli İstihbarat Teşkilatı (NDS) binası yakınlarında intihar saldırısı düzenlendi. DEAŞ tarafından üstlenilen saldırıda en az 6 sivil hayatını kaybetti.

Afganistan’ın başkentinde NDS’ye bağlı eğitim merkezini hedefleyen saldırıdan bir hafta sonra görevlilerin iş başı yaptıkları sırada saldırının gerçekleştiği belirtildi. Gerçekleşen saldırıyla ilgili İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Najib Danish, Fransız Haber Ajansı (AFP)’na yaptığı açıklamada, “Saldırı sonucunda 6 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. Bombanın patladığı esnada siviller bir arabayla bölgeden geçiyordu. Saldırı ana caddede gerçekleşti, fakat militanın kimi veya neyi hedeflediğini şimdilik bilmiyoruz” dedi. İçişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Nasrat Rahimi “Ulaşılan ilk bilgiler, patlamanın Kabil’in Şaş Darak mahallesindeki istihbarat merkezi yakınlarında meydana geldiğini gösteriyor” açıklamasında bulundu. Olay yerine ulaşan bir gazeteci de saldırının istihbarat merkezinin ana girişi yakınlarında gerçekleştiğini kaydetti. Gazeteci, güvenlik güçlerinin binaya giden ana yolu kapattığını belirtti. Olay yerine birçok ambulans gelirken, ambulansların yaralıları hastanelere taşıdığı bildirildi. Afganistan Sağlık Bakanlığı ise saldırıda ölenlerin olduğunu doğruladı.

Riyad saldırıyı kınadı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Kabil’de gerçekleşen saldırıyı kınayarak, Suudi Arabistan’ın, Afganistan Hükümeti’ne ve halkına başsağlığı dileklerini ve teröre karşı Afganistan’ın yanında durdukları ifade edildi.

Merkezi Cidde’de bulunan İslam İşbirliği Teşkilatı da (İİT) dün, siyasi büroları yakınlarındaki intihar saldırısını kınadı.

İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin yaptığı açıklamada, teşkilatın teröre karşı sağlam duruşunu yinelerken, terör ve aşırıcılıkla mücadelede Afganistan’ın yanında olduklarını söyledi.

Saldırıyı DEAŞ üstlendi

DEAŞ, saldırıyı üstlendiğini kendisine ait haber ajansı Amaq üzerinden duyurdu. DEAŞ, geçtiğimiz hafta yine Kabil’de NDS’in eğitim merkezine yönelik de bir saldırı düzenlemişti. Saldırıda, güvenlik güçleri ve saldırganlar arasında çatışmalar yaşanırken, çıkan çatışmalar sonucu birçok polis hafif bir şekilde yaralanmış, ancak hayatını kaybeden olmamıştı.

Son aylarda Afganistan’ın başkenti, savaşlardan ötürü paramparça olmuş ülkede siviller için en tehlikeli yerlerden biri haline geldi.

Taliban ve DEAŞ, güvenlik servislerine ve camilere yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı.

Yeşil Bölge’ye yapılan saldırıda 150 kişi ölmüştü

Mayıs ayında Kabil’de diplomatik temsilciliklerin bulunduğu Yeşil Bölge’de düzenlenen saldırıda da çoğunluğu sivil 150’den fazla kişi hayatını kaybetmiş ve yaklaşık 400 kişi yaralanmıştı. Söz konusu tarihten bu yana güvenlik uygulamaları daha da arttırıldı. Saldırıyı kimse üstlenmedi. Ancak hükümet, saldırıyı Taliban’a bağlı Hakkani örgütünün yaptığını duyurdu. Afganistan’da Ocak 2015’ten bu yana aktif olan DEAŞ örgütü ise, Şii azınlığın hedef alındığı saldırılar da dahil, Afganistan’daki varlığını daha da yoğunlaştırdı.

Geçtiğimiz ay Kabil’de siyasi parti taraftarlarının bulunduğu bir noktaya yapılan intihar saldırısında 14 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı DEAŞ üstlendi. Dün ise Taliban hareketine mensup bir terörist, ülkenin güneyde yer alan Leşkergah’ta saldırı düzenledi. Saldırıda 2 sivil hayatını kaybederken, aralarında 12 polisin de bulunduğu en az 30 kişi yaralandı.

NATO’nun resmi savaş misyonunu sonlandırıp eğitim ve destek misyonu başlattığı 2014 yılından bu yana askeri firar ve yolsuzluklara maruz kalan Afgan güçleri, saflarında yaşanan kayıpların arttığını duyurdu. ABD’li kaynakların belirttiğine göre, kayıplar “şok edici” seviyeye ulaştı.

Helmend bölgesinde 6 polis öldü

Afgan yetkililer, Afgan güçlerine ait bir zırhlı aracın ülkenin güneyinde bulunan Helmend bölgesinde mayına çarpması sonucu 6 sınır polisinin öldüğünü açıkladı. Eyalet vali sözcüsü Ömer Zavak, Alman Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, olayın dün gece saatlerinde yaşandığını ve olaya dair henüz herhangi bir örgütten açıklama yapılmadığını söyledi. Ancak Taliban militanlarının genellikle mayınları Afgan güvenlik güçlerini hedef almak ve askeri hareketi bozmak için bölgeye yerleştirdiklerini kaydetti.