Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ, Karyeteyn şehrinden ayrılmadan önce 116 sivili idam etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından bugün yapılan açıklamada, DEAŞ militanlarının rejim güçleri tarafından bölgeden çıkarılmadan önce, el-Karyeteyn şehrinde 116 sivili öldürdüğünü bildirdi.

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) konuşan SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, “DEAŞ, rejim güçleri için çalışmakla suçladığı 116 sivili intikam amacıyla idam etti. Bölge rejimin kontrolüne geçtikten sonra, evlerde ve sokaklarda infaz edilenlerin cesetleri bulundu” dedi.

Abdurrahman, ölenlerin çoğunluğunun, rejim güçlerinin şehir üzerindeki kontrolünden iki gün önce idam edildiğini ve bazı bölge sakinlerinin idamlara tanık olduklarını kaydetti.

Rami Abdurrahman, “İnfazı başlatan DEAŞ unsurlarının çoğu şehirdeki uyuyan hücrelerdi. Bu nedenle rejime sadık olan halkı tanıyorlardı” dedi.

DEAŞ terör örgütü, ilk kez Ağustos 2015’te el-Garyeteyn’in kontolünü ele geçirmiş, 6. yüzyıldan kalan bir manastırı yok etmiş ve birçok kiliseyi yakmıştı.

Suriye’deki iç karışıklıklar patlak vermeden önce (Mart 2011) Karyeteyn, 900’ü Hıristiyan olmak üzere tahmini olarak 30 bin nüfusa sahipti.