Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ, Libya ordusunu hedef aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’nın başkenti Trablus’un 650 kilometre güneydoğusunda yer alan El Cufra ilinde düzenlenen intihar saldırısında 3 Libya askeri öldü. Ulusal Ordu sözcüsü Tümgeneral Ahmed el Mesmari, bomba yüklü bir aracın Cufra operasyonlarında yer alan 127. Piyade Alayı’nın kapısını hedef aldığını ve saldırı sonucu 3 askerin şehit olduğunu açıkladı. Mesmari yaptığı açıklamada, Cufra ve Sirte’de DEAŞ militanlarının bulunması nedeniyle saldırının DEAŞ tarafından düzenlenme ihtimali üzerinde durduklarını belirtti.

İsmini vermek istemeyen kaynak Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada, ABD heyetinin Libya Ulusal Ordusu başkanı ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’ne bağlı emekli General Halife Hafter’in yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu Başkanı Gassan Salame ile Libya krizinin siyasi rotasını değiştirme çabalarını ele alan temaslarda bulunduğunu bildirdi.

ABD’nin resmi olmayan temasları

Kaynak, birkaç gün önce Libya parlamentosundan üst düzey bir yetkili ve ABD heyetinin bir Arap başkentinde bir araya geldiğini, aynı zamanda Hafter ile de temaslarda bulunulduğunu açıkladı. Kaynak, ABD heyetinin Libya’nın doğusunda yetkililerle resmi olmayan temaslarda bulunduğunu ve bunun görünürde Libya krizini çözmek amacıyla ABD’nin yapmayı düşündüğü olası bir arabuluculuk ya da projenin bir parçası olmadığını söyledi.

Geçen yıl Hafter Ürdün’ün başkenti Amman’da üst düzey ABD heyeti ile birkaç defa bir araya gelmişti. Fakat bu Libya Temsilciler Meclisi yetkilileri ile ABD yönetiminden yetkililerin bir araya geldiği ilk görüşme.

Salame, görüşmelerine devam ediyor

BM Libya Destek Misyonu Başkanı Gassan Salame dün, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Dışişleri Bakanı Muhammed Seyyale ile Libya hakkında yapılan son toplantıların sonuçlarını ve gelişmeleri görüştüklerini açıkladı.

Salame dün Trablus’taki BM Misyonunun Genel Merkezi’nde Libya Devlet Yüksek Konseyine bağlı Siyasi Anlaşmayı Değiştirme Komitesi Başkanı Musa Ferac ve Siyasi Diyalog Komisyonu Başkanı Abdusselam Nassiyye ile iki konsey arasındaki uzlaşmayı artırma yollarını ele almak amacıyla bir araya geldi. Devlet Yüksek Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, toplantı kapsamında BM’nin girişimleriyle 17 Aralık 2015’te Fas’ın Suheyrat kentinde yapılan Libya Siyasi Anlaşması’nda sınırlı değişiklikler yapılması konusunda fikir birliğine varma çabalarının ele alınacağını bildirdi.

Toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, kapsamlı bir fikir birliği gerçekleştirilen güçlü bir yürütme otoritesi sağlamak için bazı öneriler ve uzlaşma yolları, devlet kurumlarını birleştirme gücü ve ülkenin bulunduğu hassas dönemde karşılaşılan zorluklar için çözüm yolları ele alındığı belirtildi. Ayrıca ülkenin bu zor aşamanın üstesinden gelmesi ve istikrar kavuşması için yapılan toplantının olumlu bir atmosferde gerçekleştirildiği ifade edildi.

Ferac’tan Temsilciler Meclisi’ne suçlama

Ferac İtalyan haber ajansı AKI’ya verdiği demeçte, iki konseyin güçlü bir yürütme, kapsamlı fikir birliği, devlet kurumlarını bir araya getirme ve ülkenin karşılaştığı güçlükleri ele almak amacıyla yapılan toplantıda öneriler ve anlaşma formüllerinin sunulduğunu açıkladı. Ferac, Tobruk şehrinde bulunan Temsilciler Meclisi’ni devlet meclisinin katılımı olmadan yeni başkanlık konseyi seçme konusunda ısrarcı olmakla suçladı.

Libya sahillerinde 325 göçmen kurtarıldı

Öte yandan Hafter, Libya Sahil Güvenlik birimlerinin düzenlediği iki ayrı operasyonda 450 göçmenin kurtarıldığını açıkladı. Libya donanmasının sözcüsü, “Libya Sahil Güvenlik birimleri aralarında 35 kadın ve 16 çocuğun bulunduğu 325 göçmeni kurtarmayı başardı” açıklamasında bulundu.

Trablus’un 45 km batısındaki Zaviye beldesinde düzenlenen operasyonda 5’i kadın, 2’si çocuk 117 göçmen kurtarılarak başkente getirildi.