Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ lideri ve 5 Arap vatandaşı Irak’ın yeni terörist listesinde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak hükümeti, bugün ‘Uluslararası en çok aranan terörist liderler’ listesini yayınladı. Söz konusu listenin başında DEAŞ lideri Ebubekir Bağdadi ve 5 Arap vatandaşı bulunuyor.

Irak hükümeti geçtiğimiz Cumartesi günü, ilk kez DEAŞ, El Kaide ve Saddam Hüseyin’in başında olduğu Baas Partisi’ne üye olmaları nedeniyle 60 kişinin isimlerinin bulunduğu bir liste yayınlamıştı.

“Uluslararası yargı tarafından da aranıyorlar”

Iraklı üst düzey bir yetkili AFP’ye, bugün yaptığı açıklamada, “Bu isimler, ilk listede bulunanlardan daha tehlikeli, bunlar sadece Irak yargısı değil uluslararası yargı tarafından da aranıyorlar” şeklinde konuştu.

Söz konusu kişiler için uluslararası yasal işlemler tamamlanarak, haklarında yakalama emri çıkarıldığını ifade eden Yetkili, bu yasal dosyalar, Birleşmiş Milletler Uluslararası Ceza Divanı ve INTERPOL tarafından da yayınlandı.

Listede 9 Irak vatandaşının yanı sıra Katarlı, Ürdünlü ve Yemenli 5 Arap vatandaşı da yer alıyor.

En çok aranan kişi Bağdadi

En çok aranan kişi, 1971 doğumlu DEAŞ örgütü lideri Ebubekir Bağdadi olarak bilinen İbrahim Avad İbrahim Ali el- Bedri es- Samirai’dir. Bağdadi, DEAŞ’ın çöküşünden ve 2014’ten beri hakimiyet kurduğu bölgelerde yenilgiye uğramasından bu yana ortalarda görünmüyor.

Bağdadi ile birlikte yardımcısı örgütün ikinci adamı olan ve Irak’ın kuzeyindeki Ninova’dan Ebu Ala el- İfri olarak bilinen Abdurrahman Mustafa el- Kadıveli listeye eklendi.