Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ’lı İsavi, Bağdadi ile görüşmesini anlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD merkezli Wall Street gazetesi, DEAŞ terör örgütü lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin yakınında yer alan sayılı kişilerden biri olan İsmail İsavi ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Wall Street’in röportaj yaptığı İsmail İsavi, bir dönem Irak ve Suriye’de kurduğu ‘hilafetle’ bir sürü yıkıma sebep olan DEAŞ terör örgütü lideri Ebubekir el-Bağdadi’ye oldukça yakın bir isim. Daha sonra Koalisyon güçlerince düzenlenen bir operasyon sırasında ele geçirilen İsavi, röportajda Bağdadi ile son görüşmesini anlatıyor.

Bağdadi’yle son görüşmesine değinen İsavi, Suriye çölünde gizli bir mekanda bir araya geldiklerini ve Bağdadi’nin oldukça zayıfladığını ve sakallarının beyazlamış olduğunu söyledi.

Mayıs 2017’de tuğlalarla kaplı pencerelerin olduğu salona giren Bağdadi, elini kaldırdı ve oradakileri selamladı. İşte orada bulunanlardan birisi de Wall Street’in haberine konu olan İsmail İsavi’ydi.

İsavi’nin röportajından çıkan fotoğrafta, bir zamanlar Irak ve Suriye’nin büyük bir bölümüne hakim olan Bağdadi’nin, bazı küçük cepheleri dışarda tutarsak elindeki bölgeleri kaybetmesiyle tedirgin olduğu görülüyor.

Son görüşmenin tarihine ilişkin bilgi veren İsavi, görüşmenin ‘hilafetin’ elindeki birçok bölgeyi kaybettiği ve Musul Savaşı’nın oldukça yakın olduğu bir dönemde gerçekleştiğini söyledi.

Bağdadi’yle en son bir araya geldiği görüşmeyi anlatan İsavi, Bağdadi’nin salonun ucunda oturduğunu ve bugün ‘devlet bakanları’ diyebileceğimiz yetkililerle görüşürken başta kısık bir sesle konuştuğunu, o sırada askeri yetkililerin bir operasyonla ilgili bilgi vermesiyle birlikte kızmaya başladığını ve orada bulunanlara ‘beceriksizler’ diye bağırdığını ifade etti.

“Çok zayıftı gerçekten ve sakalları beyazlamıştı”

İsavi’nin ifadelerine göre, toplantıdan sonra iki kişi görevinden alındı. O görüşmede bulunmasının sebebinin yönetimle eğitim konuları hakkında görüşmek olduğunu belirten İsavi, Bağdadi’nin sağlık durumuyla ilgili izlenimlerini şöyle aktarıyor; “Çok zayıftı gerçekten ve sakalları beyazlamıştı”

İsavi, bu tür gizli görüşmelere ancak güvenilir kişilerin çağrıldığını ancak o görüşmeye gelenlerin telefonlarından kalemlerine kadar her şeyin alındığını, istihbarat örgütlerine ait herhangi bir izleme veya dinleme cihazı olup olmadığıyla ilgili tarama yapıldığını belirtti.

“DEAŞ’ı bitirme adına şüphesiz altın değerinde bir avdı”

İsavi, söz konusu heyetlerin, Suriye’nin Meyadin şehrinin dışında olan görüşme merkezine gitmek için yolda iki gün geçirdiklerini ifade etti. İsavi, görüşmeden birkaç ay sonra Irak-Türkiye-ABD tarafından kurulan Koalisyon güçlerince düzenlenen bir operasyon sırasında yakalandı. DEAŞ’la Mücadelede Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Sean Ryan, “DEAŞ’ı bitirme adına şüphesiz altın değerinde bir avdı”

İsavi’nin açıklamaları, en son 2014 yılında caminin minberine çıkarak ‘hilafeti’ ilan eden Bağdadi’nin dış görünüşü hakkında yapılan ilk detaylı yorumdu. Örgüt, 4 yıl sonra elindeki bütün bölgeleri kaybetti. İsavi’nin de olduğu o görüşmede bulunan birçok üst düzey komutan öldürüldü. En son 2017’nin Eylül ayında yayınlanan ses kaydı dışında sesi duyulmayan ve gözlerden uzak duran Bağdadi’ye bağlı Irak ve Suriye’deki milisler, şimdilerde Batıyla savaşma çağrılarında bulunuyor.