Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ liderlerinden Reza Siyam’ın öldürüldüğü duyuruldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Alman istihbaratı, Musul kurtarılmadan önce terör örgütü DEAŞ’ın şehirdeki eğitimden sorumlu ismi olan Zülkarneyn lakaplı Reza Siyam’ın yaşayıp yaşamadığına ilişkin söylentilere son verdi. Siyam’ın hava operasyonları sırasında öldüğünü açıkladı.

Daha önce birçok kez öldüğüne dair haberle çıkan DEAŞ örgütü liderlerinden Mısır asıllı Alman vatandaşı Reza Siyam’ın akıbetine ilişkin açıklamalar sürüyor.

Alman güvenlik kaynakları dün, Rıza Siyam’ın geçen yıl DEAŞ’ın Musul kentinden çıkarılması sırasında öldürüldüğünü teyit etti. Musul’da ‘Zülkarneyn’ olarak bilinen Siyam’a Musul’da verilen görev eğitim bürosu başkanlığıydı. Eğitim alanında DEAŞ lehine radikal ve tehlikeli değişikliklere imza attı.

Alman yetkililer, Siyam’ın 2014’ün aralık ayındaki hava saldırıları sırasında öldürüldüğüne ilişkin benzeri haberleri teyit etmeyi reddetmişti. Siyam’ın Musul’un kurtarılması için yapılan operasyonlar sırasında öldürüldüğünü belirten raporları teyit etmekten kaçınmıştı.

Güvenlik kaynakları ölen kişinin kimliğinin yürütülen soruşturmanın ardından teyit edildiği açıklamasında bulundu.

Musul’da örgüt tarafından eğitim bakanı görevi verilen Siyam müzik, sanat, coğrafya ve sosyal bilimler öğretimini engellemek için Musul Üniversitesi’ne ve DEAŞ tarafından kontrol edilen okullara talimatlar göndermişti.

Siyam’ın sicili kabarık

Mısır asıllı Alman vatandaşı olan Siyam 1960 yılında doğdu. İkisi ikinci eşinden olmak üzere 6 çocuğu olan Reza Siyam 15 yıldan uzun bir süre Almanya’da yaşadı. Bu süreçte devletin kendisine sunmuş olduğu ayrıcalıklardan faydalandı. Siyam, Alman devletinden aylık 3 bin euro kadar bir ücret alıyordu. Siyam’ın ülkede kullanılması yasak olan “Cihad” ismini çocuğuna vermekte ısrar etmesi Almanya’yı öfkelendirdi ve kriz yaşandı. Özellikle Almanya’daki aşırılık yanlılarından biri olması halk arasında gerilime neden oldu.

Mısırlı örgüt lideri, 2002 yılında Endonezya’da meydana gelen 202 kişinin ölmesine, 240 kişinin de yaralanmasına sebep olan bombalı saldırının planlamasına ve düzenlenmesine karışmakla suçlandı.

Suriye krizinin başlamasından sonra bölgeye giden Siyam, Suriye’deki Katar kanalı el-Cezire’nin muhabiri olarak çalıştı ve kanalın lehine birçok haber hazırladı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Siyam, El Kaide’nin 2002 yılında Bali’de turistlerin uğrak yeri olan bir kulübe bombalı saldırıda bulunmasının ardından CIA tarafından Endonezya’da tutuklandı ve sorguya çekildi. ABD istihbaratı terörist operasyonun planlayıcılarından birinin Siyam olduğunu düşünüyordu.

Siyam’ın evlendikten 15 sene sonra ayrıldığı ilk karısı, Bali’de bombalı saldırının meydana geldiği yıl kocası hakkında “bağnaz” ifadesini kullanmış ve “tanık koruma” programı kapsamına alınmıştı.

Münih Savcısı, Siyam ve diğer 7 kişi hakkında suç örgütüne katıldıkları, Batı’ya yönelik cihada katılması için çalışılan ve sonradan Müslüman olan bir Alman gençle internet aracılığıyla konuştukları gerekçesiyle soruşturma başlatmıştı.

“Korkutucu bakışlara sahipti”

Siyam hakkındaki mevcut bilgiler, açılmasından bu yana el-Cezire kanalını elinde tutan radikal gruba uzak olmadığını gösteriyor.

Reza Siyam, 2002’de Bali’deki bombalı saldırı öncesinde tutuklandığı zaman neredeyse bir skandala yol açmıştı. Zira yanında terör saldırısının hazırlıklarını gösteren planlar ve fotoğraflar vardı. Siyam, soruşturma sırasında El Cezire televizyonunda özgür bir fotoğrafçı olarak çalıştığını söylemişti.

Mısır’daki radikal hareketler uzmanı Dr. Resmi Aclan, Şarku’l Avsat’a Siyam hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Zülkarneyn kod adlı Siyam korkutucu bakışlara sahipti. Örgütün hiçbir Iraklı üyesine güvenmiyordu. Korumalarını ve arkadaşlarını Iraklı olmayan Araplardan seçti. Iraklı hiçbir DEAŞ üyesinin kendisi ile arkadaşlık yapmasına izin vermedi. Siyam, Musul’daki örgüt unsurları arasında en popüler olandı. Hatta terörist halefi DEAŞ lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’den daha fazla. Musul’daki eğitim müfredatında radikal değişikliklerde bulundu. Bu değişikliklerden bazıları şunlardı: Kız ve erkek öğrencilerin ayrılması, Musul Üniversitesi ve enstitülerindeki bilim bölümlerinin kaldırılması, üniversite ve okullarda eğitim müfredatının iptal edilmesi, kızların ilkokuldan itibaren yüzlerini örtecek şekilde çarşaf giymeleri ve erkek öğrencilerin DEAŞ saflarına katılmaları için zorlanmaları.”

Aclan, ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon güçlerinin örgütü hezimete uğratmasının öncesinde, son aylarda yüzlerce ortaokul öğrencisinin okulu bırakmasına yol açan ve Musul halkı tarafından unutulmayan Siyam’ın son hamlesine de dikkat çekti:

“Örgüt üyeleri gruplar halinde kızların bulunduğu ortaokullara baskınlar yapıyor ve DEAŞ savaşçılarıyla evlenmeleri teklifinde bulunuyorlardı.”