Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ militanıyla evlenen Fransız kadına 7 yıl hapis | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de DEAŞ saflarında savaşan bir militanla evlenen ve 2015 yılında üç çocuğunu Suriye’ye getiren Fransız kadına 7 yıl hapis cezası verildi.

Fransa’da Ceza Mahkemesi, dün 42 yaşındaki Claire Khacer’e yöneltilen suçlamaların ciddiyetini vurgulayarak, savcının 8 yıl hapis cezasıyla yargılanmasını talep ettiği Fransız kadını 7 yıla mahkum etti.

Bugüne kadar üç evlilik yapan Khacer’in 6 çocuğu bulunurken, beşinci çocuğunun ismi Cihat. Üç çocuğuyla birlikte 2015 yılında önce Cezayir’e, daha sonra da Türkiye’ye giden Claire Khacer’in en küçük çocuğu 2, en büyük çocuğu ise 16 yaşında.

Mayıs 2015’te Suriye’ye gelen Khacer, Rakka’da Facebook üzerinden tanıştığı DEAŞ militanı Omar Diyav’la evlendi. Mahkeme, Diyav’ın esirlere eziyet ettiğini ve Fransa’da yapılması planlanan bir saldırıya karıştığını belirtti.

Eşinin ‘normal bir savaşçı olduğunu’ savunan Khacer, evlendikten kısa bir süre sonra Diyav ile boşandıklarını söyledi. Boşandıktan 3-4 ay sonra Türkiye’ye dönen Khacer, yetkililer tarafından Eylül 2015’te Fransa’ya gönderilmişti.

DEAŞ’a bağlı olmadığını ileri süren Khacer, örgütün ideolojisine önem vermediğini ve sıkıntı çektiği için Suriye’ye gittiğini söyledi. Khacer’in avukatları da müvekkillerinin Suriye’ye terör amacıyla gitmediğini vurguladı.