Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ militanlarına direnen Seher öğretmen Rakka’da yaşadıklarını anlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Seher öğretmen, Rakka kentine dört kilometre uzaktaki Cizre’de DEAŞ’ın üç buçuk yıl önce kapattığı okulun açılmasının ardından öğrencileriyle yeniden buluştu. Yarısı kırılmış tahtanın önünde yeni bir eğitim gününde öğrencileriyle birlikte yerini aldı.

26 yaşındaki Seher İsmail, 2011 yılında Şam Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu, 2012 yılında da Cizre’deki ilkokulda görevine başladı. Ancak 2014 yılının başlarında DEAŞ örgütünün şehri ele geçirmesiyle mesleğini terk etmek mecburiyetinde kalan Seher öğretmen öğrencilerine evde ders vermesine müsaade etmeleri için örgütün eğitim kursuna katıldı. Bu kursa katılmaktan başka bir seçenek olmadığını söyleyen Seher öğretmen, “Kursa bir ay boyunca katıldım ve sadece kız öğrencilere evde ders verme izni aldım” diyor. Ancak, ders vermesi için belirlenen vakitlerde örgüt unsurlarının evin etrafında dolaşmaya başladığını ve sürekli militanlardan kaçmak zorunda kaldığını anlatan Seher öğretmen, “Ben sadece Suriye’deki müfredata ve okul kitaplarına göre ders veriyordum. Yaklaşık 50 öğrenci vardı ve disiplinli bir şekilde dersleri sürdürebilmek için onlara sürekli uyarıda bulunuyordum” diye konuşuyor.

Geçtiğimiz Haziran ayına kadar Rakka’da kalabilen Seher öğretmen, şehre başlatılan saldırılar ve koalisyon uçaklarının operasyonları sonrasında ailesiyle beraber Rakka’nın batısına kaçmak zorunda kalmış. Temmuz ayının ortalarında Cizre bölgesinin kurtarıldığının duyurulmasının ardından Rakka’daki şiddetli çatışmalara rağmen yeniden dönmeye karar vermiş.

Seher öğretmen geri döndüğünde çok zor günler yaşadığını söylüyor. “Rakka semaları, her gün kara bulutlar ve yükselen dumanlarla kaplanıyordu. Sadece çatışma sesleri ve koalisyon uçaklarının bombalama seslerini duyabiliyorduk” diyor.

Bugün öğretime dönebilen Seher öğretmen, “Elinde tebeşir tutmak ve yeniden tahtanın önünde durabilmek güzel duygu. Benim bugünkü görevim, nesilleri eğitmek ve yaşananların üzerini örtebilmektir” diyerek, mutluluğunu ifade ediyor.