Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ, Rakka’da güç kaybediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası koalisyonun Rakka’da DEAŞ’a yönelik düzenlediği operasyon sürüyor. Rakka kent merkezi ve çevresinde, ABD Özel Kuvvetleri destekli Suriye Demokratik Güçleri ile DEAŞ arasındaki çatışmalar şiddetleniyor. Operasyonun hedefinde DEAŞ’in kentteki varlığını sona erdirmek ve terör örgütünü kentten çıkarmak var.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamalar Rakka’daki DEAŞ militanlarının sayısının 300-400 civarında olduğu yönünde..

Askeri teçhizat, silah ve mühimmat stoklarının tükenmesi yanında gıda sıkıntısı da yaşamaya başlayan terör örgütünün Rakka’da uzun süre dayanamayacağı belirtiliyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bölgeden gelen haberler çerçevesinde yaptığı açıklamada terör örgütünün su ve yiyecek elde etmek için Suriye Demokratik Güçleri’nin elindeki bölgelere saldırı gerçekleştirdiğini ifade ediyor..

Gözlemevi, DEAŞ tarafından yerleştirilen mayınlar ve binlerce sivilin canlı kalkan olarak kullanılması sonucu uluslararası koalisyonun şehrin kontrolünü ele geçirme harekatını ertelemesi konusunda da açıklamalarda bulundu. Açıklamada, “Suriye Demokratik Güçleri ve uluslararası koalisyonun karar alması halinde, Rakka’da birkaç gün içinde sonuca ulaşılabilir” ifadesi kullanıldı.

Suriye Demokratik Güçleri’nin bölgedeki operasyonları öncesinde canlı bomba saldırıları gerçekleştiren DEAŞ militanlarının, baskının artmasıyla birlikte şehir dışına kaçmalarının kaçınılmaz olduğu belirtildi..

Ancak her ne kadar operasyonlar hızlansa da süreç halen tamamlanabilmiş değil. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, DEAŞ’ın Rakka‘nın güney kesimlerini, Endülüs mahallelerini ve tren hattını halen kontrol altında tuttuğuna dikkat çekiyor..

Suriye Demokratik Güçleri’nin elindeki en önemli semtlerin ise Sebahiye, Rumaniye, Yermuk ve Hişam Abdul Melik olduğu kaydediliyor.