Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ, Rakka’ya halen korku salıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ terör örgütü, Suriye’nin kuzeyindeki Rakka kentinden çıkarılmasının bir yıl ardından halen bölge halkına korku salıyor. Tekrarlanan saldırılara karşı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) şehrin caddelerine güvenlik kontrol noktaları kurarak devriye geziyor. Kimlik kontrolü yapılıyor ve kamu kurumlarına girişte sıkı güvenlik önlemleri uygulanıyor.

AFP’nin haberine göre Rakka sakinlerinden Halid Derviş yaptığı değerlendirmede “DEAŞ’ın Rakka’ya dönmesinden korkulmasa bu denli yoğun asker konuşlandırılmazdı” dedi.
Naim Kavşağı yakınlarında konuşan iki çocuk babası Derviş, “Güvenlik ve barış içinde yaşamak dışında hiçbir dileğimiz yok. Bu halen sağlanabilmiş değil” ifadelerini kullandı.

DEAŞ, Rakka’yı egemenliği altında bulundurduğu dönemde hükümlerine uymayanları Naim Kavşağı’nda vahşice cezalandırmıştı.

DEAŞ örgütü geçen yıl, Suriye’deki en önemli kalesini SDG’ye yenilerek kaybetmişti. SDG, Washington liderliğindeki Uluslararası Koalisyon’un desteğiyle 4 ay boyunca DEAŞ’a saldırılar düzenleyerek Rakka’yı hâkimiyeti altına almıştı.

Şehir halkı, durumun Suriye’deki savaşın patlak vermesinden önce sahip olduğu güvenliği yeniden kazanacaklarını zannetti. Ancak örgüt üyelerinin halen şehirde bombalı saldırılar gerçekleştirmesiyle bunun sağlanamadığını gördüler.

Derviş, “Her gün bir bomba ya da saldırı sesiyle uyanıyoruz. Çocuklarımızın bir mayın patlamasından korkarak okula göndermeye korkar hale geldik” dedi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre (SOHR) şehrin sokaklarında neredeyse her gün güvenlik noktaları ve askeri araçları hedef alan, bazen de sivillerin öldüğü saldırılar gerçekleşiyor.

SOHR ve bölgedeki yetkililer bu saldırılardan DEAŞ’a bağlı ‘uyuyan hücreleri’ sorumlu tutuyor.