Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ, Rava’da sivilleri kalkan olarak kullanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Yüksek İnsan Hakları Komisyonu, DEAŞ’ın ülkedeki son kalesi olarak adlandırılan Anbar’a bağlı Rava ilçesinde terör örgütü tarafından tutulan sivillerin durumlarından kaygı duyduklarını açıkladı.

Komisyon açıklamasında “Anbar’daki kaynaklar DEAŞ, halen yaklaşık 2 bin 500 aileyi rehin tuttuğunu bildirdi. Bu da Rava’da esaret altında 10 bin kişinin bulunduğu anlamına geliyor” dedi. DEAŞ onları bölgeyi kuşatan güçlere karşı insani bir engel olarak kullanıyor” ifadelerine yer verdi. Ayrıca teröristlerin gün geçtikçe siviller üzerindeki baskıyı artırdığı ve Irak kuvvetleri tarafından tahliyeleri için oluşturulan güvenli geçişlere erişimlerinin engellediğini belirtti.

Federal Hükümet Komisyonu ve Rava’nın kurtuluşundan sorumlu güvenlik güçlerinden yapılan açıklamalarda ise ilçedeki terörist kuşatmasındaki boşlukları açmak ve sivillere güvenli koridorlar sağlamak için insani çabaların yoğunlaştırılması çağrısında bulunuldu. Yerel Anbar yönetimi de Rava özgürleşene kadar insani yardım çabalarının ve kriz yönetiminin koordine edilmesini talep etti. Ayrıca İnsani Kriz Ofisi, Yüksek Yardım Komitesi, BM kuruluşlarına Rava’daki örgüt kuşatması sırasında evlerinin terk etmek zorunda kalan vatandaşlara insani yardım ve desteğin sağlanması için çağrıda bulundu.

Irak Hükümet güçlerinin, 3 gün önce DEAŞ’tan geri aldığı Suriye sınırına yakın Kaim kasabasına bağlı Remane köyünün de hükümet güçleri tarafından ele geçirildiğine dair haberler yayınlandı. Haşdi Şabi’nin sosyal medyadaki resmi sitesinden bölgeyi özgürleştirmek için operasyon düzenlendiği duyuruldu. Ortak Operasyonlar Komisyonu ise bunu reddetti. Askeri Bilgilendirme Ofisi, medyaya haberi yaymama konusunda uyarıda bulundu.

Yalanlanan açıklamanın ardından Haşdi Şabi duyurunun yanlışlıkla haber listesine dahil edildiğini bildirdi. Operasyonlar Komutanlığı ve Haşdi Şabi arasındaki bu çelişkili açıklamalar; iki taraf arasında Irak’ın batısındaki operasyonun yönetimi konusunda ayrımlar olduğuna yoruldu.

Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin haftalık basın konferansında Haşdi Şabi ile bağlantılı birimler hedefteydi. İbadi, federal bütçedeki hatanın Haşdi Şabi harcamalarına artırılması yönündeki talep olduğunu belirtti. Bu öneriyi getirenlerin önerenlerin Haşdi Şabi’yi savunmadığını, aksine seçimlere hazırlanma niyetinde olduğunu duyurdu.

İbadi, Suriye topraklarındaki DEAŞ mevzilerinin hedef alınması konusunda “Suriye topraklarından kaynaklansa dahi herhangi bir saldırıya karşı koyması için güvenlik birimlerimizi yönlendirdik” ifadesini kullandı.