Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ saldırıları intihar bombacılarıyla püskürtüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye rejim kuvvetleri, Fırat’ın doğusunda nehri geçtikten sonra ilerlemeye devam ediyor.. ABD tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri (SDG) , bu ilerlemeyi doğrudan meydan okuma olarak görüyor. SDG, Deyr-i Zor’un doğu kırsalında DEAŞ’a karşı 9 Eylül’den beri askeri operasyon yürütürken, Suriye rejimi ise DEAŞ’ın Deyr-i Zor’daki ablukasını kırmak için batı kırsalında bir operasyon yürütüyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, silahlı milisler ile desteklenen rejim kuvvetlerinin Fırat Nehri’nin doğu kıyısındaki ilk köy olan Murat köyünü kontrol altına aldığını açıkladı.

Bölgede şiddetli çatışmalar yaşanıyor

Gözlemevi, rejim güçleri ile DEAŞ militanları arasında Murat köyü yakınlarındaki bir bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığını belirtti. Rejim, bölgede daha fazla ilerleme kaydetmeye, Deyr-i Zor kenti ile askeri üssü ele geçirmeye çalışırken DEAŞ ise Rusya destekli rejim kuvvetlerinin düzenlediği büyük saldırıyı püskürtmek için çeşitli yollar deniyor. Fırat Nehri’nin doğu kıyısında, DEAŞ intihar saldırılarını yoğunlaştırdı. Saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu belirtiliyor.

Doğu Fırat’ta kaydettiği ilerlemeye paralel olarak rejim, Deyr-i Zor kentinin kuzeybatısındaki savaşı da sürdürüyor. Gözlemevi, rejim kuvvetleri ile DEAŞ militanları arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını açıkladı. Ayrıca ilgili kaynaklar, rejimin Deyrizor’u %75 oranında kontrol altına aldığını, birkaç gün içinde askeri bir operasyona hazırlandığı belirtildi.

SDG Rakka’nın yüzde 80’ni ele geçirdi

“Rakka Sessizce Katlediliyor” isimli aktivist ağından Ebu Muhammed el-Rakkawi Şark’ul-Avsat’a yaptığı açıklamada, SDG’nin, bölgedeki 600 DEAŞ militanıyla savaştığını, şehrin yüzde 80’ini ele geçirdiğini belirtti.
Rakka muharebesiyle ilgili olayları yakından takip eden Mihab Nasır, kentteki operasyonun bir ay içinde biteceğini belirterek, “Yaklaşık 15 bin sivil, birkaç mahallede sıkışmış durumda, insani durum ise çok kötü” dedi.
Öte yandan Suriyeli Gözlemevi, DEAŞ militanları ile ABD tarafından desteklenen SDG savaşçılarının Rakka kent merkezindeki ve kentin kuzey doğusundaki çatışmalara devam ettiğini söyledi. SDG Medya Ajansı, şiddetli çatışmaların kentin birçok mahallesinde gerçekleştiğini bildirdi.

Rakka’nın yüzde 75’i tahrip edildi

Rakka operasyonuna gelince, SDG güçleri, şehrin en önemli pazarlarından biri olan Rakka’nın merkezindeki Tel Abyad caddesini kontrol ettiği; ancak batı kısmını halen 20 bin sivili kalkan olarak kullanan DEAŞ’ın elinde olduğu belirtildi. 100 gündür devam eden operasyon sonucunda bin 463 sivil ölürken binlercesi yaralandı. “KSD” olarak bilinen uluslar arası koalisyon uçakları, Rakka kentine 2 bin 832 hava saldırısı gerçekleştirdi. DEAŞ’ın saldırı düzenleyen güçleri püskürtmek için 80’den fazla intihar saldırısı düzenledi. Operasyonlarda 5 hastane, 29 cami dahil Rakka’nın yüzde 75’i tahrip edildi.

Haseke’de, gaz tesisini hedef alan saldırıda 5 kişi öldü. Suriye Gözlemevi, dört DEAŞ militanının gaz tesisine sızdığını ve SDG güçleri ile militanlar arasında çıkan çatışmada, saldırganların kendilerini patlattıklarını bildirdi.