Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ, saldırılarına çöl bölgelerinde devam ediyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ terör örgütü, Suriye’nin çöl bölgelerinde saldırılarına devam ediyor. Saldırılarda rejim güçlerinden 128 kişi öldü. Bölgede iki kasaba da DEAŞ tarafından işgal edildi.

Örgüt, Rakka ve Deyrizor’da yaşanan yıkıcı kayıpların ardından kırsal bölgelere yöneldi. Uzmanlar, bölgenin askeri açıdan kontrolünün sağlanması zor olması ve DEAŞ’ın çöl savaşlarındaki kabiliyeti sebebiyle bölgenin sert çatışmalara tanık olacağını belirtti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, rejim güçlerine karşı Pazar günü gerçekleştirilen sürpriz saldırı sonrasında Humus’un güneydoğusunda bulunan iki kasabanın DEAŞ tarafından işgal edildiğini açıkladı. Örgüte bağlı grupların, rejim güçlerinin bulunduğu iki köye sızdığı ve bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtildi.

Rejim güçleri, DEAŞ Ağustos 2015’in başında işgal ettiği iki köyün kontrolünü Rusya’nın desteğiyle Nisan 2016’da tekrar sağlamıştı. Örgüt, işgali sırasında 6. yüzyıldan kalma eski bir manastırı yok etmiş ve birkaç kiliseyi de yakmıştı.

Gözlemevi Müdür Rami Abdurrahman, çöl bölgesi ve civarında rejim güçleri ve DEAŞ militanları arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını kaydetti.

Örgütün, Perşembe gününden bu yana bölgenin güneyindeki rejim güçleri ve yandaşlarının kontrol noktalarına saldırdığı, yaklaşık 20 Hizbullah savaşçısı da dâhil en az 128 savaşçının hayatını kaybettiği belirtilirken, en az 90 DEAŞ militanının da öldüğü kaydedildi.

Gözlemevi, çöl bölgesinin, rejim güçlerinin çokluğu ve hava gücü nedeniyle örgüt tarafından kontrol edilmesinin zor olduğunu belirterek, örgütün bölgeden tahliye edilmesinden sonra rejim güçlerinin geniş alanlara yayıldığına dikkat çekti. Gözlemevi ayrıca Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamalarda, “Bir taraftan şuanda rejim güçlerinin bölgeye konuşlanması için yeterli güç yok. Diğer taraftan ise Rus uçaklarının bütün mevkileri kapatması imkânsız. Bu durum, rejimin yarı pusuya düşmesine neden oldu.” dedi.

Örgüt, Suriye savaşında hala var olduğu mesajını vermek istiyor

Öte yandan ‘Rakka Sessizce Katlediliyor’ grubu aktivisti ve terör uzmanı Ebu Muhammed el-Rahavi, birçok DEAŞ militanının çöl bölgesine dağıldığını belirtirken, militanların çoğunun, Rakka ve Halep kırsallarından kaçanlardan ve rejimle yapılan anlaşmalar çerçevesinde bölgeden ayrılanlardan oluştuğuna dikkat çekti. Rahavi saldırıların amacını Şarku’l Avsat’a şöyle değerlendirdi, “Örgütün günlerce yürüttüğü karşı saldırılarla, rejimin çabalarını dağıtmayı, ganimet almayı ve Suriye savaşında hala var olduğu mesajını vermek istiyor.”

Suriye medyasında yer alan haberlerde, pazar günü, Suriye ordusu, çeşitli bölgelerde DEAŞ’a yönelik hava saldırısı düzenlediği açıklandı. Medya araçları söz konusu iki kasabadan bahsetmezken, DEAŞ’ın Humus kentindeki en büyük kalesi olan Suhna’da, gerçekleştirilen hava saldırılarında onlarca militanın öldüğünü belirtti.