Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ sempatizanı ABD’li askerin avukatı: Müvekkilimin hastalığını kullanıyorlar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ terör örgütüne yardım suçundan tutuklanan ABD’li asker Aakika Kang’ın avukatı, Honolulu federal yargıcın müvekkilinin kefaletle serbest kalmasına red cevabından sonra, serbest bırakılmasını yeniden talep etti. Avukat, psikolojik hastalık geçiren müvekkilinin, FBI müfettişleri tarafından istismar edilerek, kurban olarak seçildiğini söyledi.

Hakim Kenneth Mansfield, ‘psikolojik sorunları olabilir’ şeklinde raporu olan askerin, tehdit oluşturmasa bile kefaletle serbest kalmasının mümkün olmadığını söyledi. Askerin avukatı kararla ilgili, “Eğer müvekkilim akıl hastası ise, müfettişlerin bu hastalıktan yararlandığını söyleyemez miyiz?” Dedi.

FBI sözcüsü, DEAŞ destekçisi asker Kang’ın, Honolulu’da tutuklandığını açıklamıştı. Mahkemeye sunulan iddianameye göre, Afganistan ve Irak’taki ABD kuvvetlerinde çalışan Kang, şüpheli konuşma ve hareketlerinden dolayı izlemeye alındı. Mahkemeye sunulan belgedeki, “Gizli askeri bilgileri, DEAŞ terör örgütüne mensup şahıslara vereceği biliniyor” ibaresi kanıtlandı. Kang bu bilgilerin DEAŞ’a savaş durumunda, askeri taktik açısından yardımcı olacağını biliyordu.

Yine belgeye göre, Koalisyon güçleri ile girdikleri çatışmalarda kullanmaları için, DEAŞ militanlarına Drone alınmasına katkıda bulundu.

ABD askeri polisi tarafından DEAŞ’ı destekleyen görüşlerini iş saatleri içerisinde paylaştığı için izlenmeye alınan Kang’ın, askeriyedeki yüksek güvenlikli bölgelere giriş kartı elinden alındı.

Polis, Kang’ın; Alman Nazi Lideri Hitler’i ve 3 yıl önce Orlando’da bir gece kulübünde 49 kişiyi öldüren Afgan asıllı Amerikalı saldırganı övdüğü bazı konuşmalarını kaydetmişti.

Kang, ABD Silahlı Kuvvetleri hakkında gizli bilgiler toplayarak, DEAŞ militanlarına iletmesi için bir muhbire verdi.

Geçen ayın başında, New York’ta bir federal mahkeme, DEAŞ’a katılmaya çalışan 35 yaşındaki Amerikalı bir askere hapis cezası vermişti. Asker, mahkemede kendisini savundu. Masum olduğunu söyleyerek Amerika’yı ırkçılık ve islamofobiden dolayı kınadı.

Asker Reuters haber ajansına verdiği röportajda, “Ben siyah bir adamım. Ben askerim. Ben Müslümanım. Ben bu milleti ve anayasasını savundum. Ama hizmetlerim istismar ile karşılandı. Tek üzüntüm, ülkemin ırkçı ve korkak olmasıdır” dedi.

Hawai’deki medya kaynakları ise, FBI müfettişlerinin asker Kang’ın, etnik kökeninden ve psikolojik hastalığından dolayı şüphelenmiş olabileceklerini dile getirdiler.