Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ siber savaşa mı geçiyor? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ lideri Ebu Bekir Bağdadi’nin batı ülkelerinin elektronik faaliyetlerine sızması girişimi hakkında haberlerin çıkmasıyla birlikte Washington, Bağdadi’nin ABD’li terör örgütlerine ait elektronik sitelerle işbirliği yapma ihtimali konusunda uyarıda bulundu.

Washington’daki New American merkezi tarafından pazartesi günü yayınlanan raporda “ABD’de, İslam ile batı arasında kişisel duyarlılıkları istismar edilen, düşmanlık ve ölüm çağrısıyla büyüleyici dini sloganlara inanacak kurbanlar her zaman bulunuyor. Bunlar sosyal ağ halkaları ve elektronik sitelerle iletişim sağlıyor” ifadelerine yer verilerek, Google, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya devlerine acil önlem almaları için çağrıda bulunuldu.

Rapora, New York’un eski istihbarat başkanı Mitchell Silber ve New York’taki terör faaliyetlerine öncülük eden ve tutuklandıktan sonra polisle işbirliği yapan Jesse Morton da katkıda bulundu. Raporda, 2007 yılında kurulan Devrimci Müslüman örgütünün 2011 yılına kadar sürdürdüğü New York’taki siber terör faaliyetlerine de değinilirken, o zamanlar Yunus Abdullah Muhammed olarak bilinen Morton, örgüt liderlerinden biriydi.

DEAŞ sahadan siber alana geçti

New York Post dün yayınladığı haberde “DEAŞ’a karşı askeri savaş neredeyse bitti. Fakat DEAŞ vazgeçmek yerine, siber terörist faaliyetlerin karanlığına kaçmaya karar verdi. Bu, örgütün lideri Ebu Bekir El Bağdadi tarafından geliştirilen uzun vadeli stratejilerden biri. ABD’de Devrimci Müslüman Örgütü’ne karşı başlatılan mücadele gibi yeni bir hamle yapılaması bekleniyor” ifadelerine yer verildi.

Rapora göre örgüt 4 kıtadaki terör örgütleriyle koordineli olarak çalıştı. İsveçli Lars Vilks’i çizdiği Hz. Muhammed karikatürü nedeniyle öldürmeye teşebbüs eden ve kendini Cihad Jane olarak adlandıran Colleen LaRose’un düzenlediği terör eylemi gibi saldırıların yanı sıra New York’taki Yahudi merkezine yönelik saldırılar ve New York metro tüneline saldırı girişimi bu terör örgütünün faaliyetlerinde rol oynadı. Ayrıca ABD’nin dışında İngiltere, Belçika ve Fransa’da da ABD terör örgütü etkin rol oynadı.

Bağdadi’nin yeni hamlesi ABD’yi hedef alıyor

Rapora göre Bağdadi’nin yeni elektronik adımı Devrimci Müslüman örgütü faaliyetleri çizgisinde ilerleyerek ABD’yi hedef alıyor. Bunu da küçük yaşlardaki ABD vatandaşlarına örgüt ideolojisini empoze ederek sağlamayı amaçlıyor.

Washington Post geçtiğimiz ay, Irak’ta Bağdadi’nin yardımcılarından birinin tutuklandığını bildirdi. Daha önce çıkan haberin aksine Bağdadi’nin öldürülmediğini belirten gazete, DEAŞ’a yeni nesil destekçiler bulmak amacıyla örgütün yöntemlerini değiştirmek için çalıştığını duyurdu.

Bağdadi’nin danışmalarından olan Ebu Zeyd Iraki, terör örgütü liderini en son geçen yıl sözde ‘hilafetin’ düşüşünden sonra savaşı sürdürmek için genç Müslümanların safları alınması amacıyla düzenlenen toplantıda gördüğünü bildirdi.

“Bağdadi hilafeti uluslararası terör haline dönüştürmek istiyor”

Yetkililer, DEAŞ’ın Suriye ve Irak’ta yaşadığı yıkımının ardından Bağdadi’nin son aylarda dikkatini ideolojik bir çerçeve oluşturmaya kaydırdığını ve sistematik bir çekilme ile ‘hilafeti’ uluslararası bir terör hareketine dönüştürmeye hazırlandığını belirtiyor. Ayrıca yetkililer, Bağdadi’nin sistematik bir geri çekilme, hilafetten gizli isyana geçiş ve uluslararası terör hareketi hazırlıklarına liderlik ettiğini ekledi.

DEAŞ’ın hedefi genç nesil

Washington’da bulunan Ulusal Terörle Mücadele Merkezi eski Direktörü Nicholas Rasmussen “Rakka ve Musul’u kaybetse bile DEAŞ’ın gizli bir örgüt olarak çalışmaya devam etmeyi planladığına dair işaretler görüyoruz’’ değerlendirmesinde bulundu. Geçtiğimiz hafta Washington Post, Bağdadi’nin Irak’ta yakalanan yardımcısının sözlerine dayandırarak verdiği haberinde, örgüt liderinin Irak, Suriye veya başka ülkelerden gençlerin internet aracılığıyla DEAŞ saflarına katılması için çalışmalara öncelik verdiğini iddia etti. Haberde ayrıca Bağdadi’nin, yeni nesli etkileyebildikleri sürece DEAŞ ortadan kaybolsa bile ideolojisinin devam edeceğine inandığı da ifade edildi.