Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ, Suriye ordusunun ilerleyişini durdurmak için saldırılarına hız verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ, Suriye’deki son kalesi Deyr-i Zor bölgesindeki Ebu Kemal yakınlarındaki saldırılarını yoğunlaştırdı. Terör örgütünün hedefinde rejim güçleri ve müttefiklerinin ilerleyişini durdurmak var. Zira rejim güçleri, Meyadin şehrinin doğusundaki 35 bölgeyi bombaladı.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden (SOHR) yapılan açıklamalarda da rejim güçleri ve DEAŞ arasındaki çatışmaların arttığına dikkat çekildi. Özellikle Deyr-i Zor’un doğusunda şiddetli çatışmaların devam ettiği belirtildi. İzleme Örgütü ayrıca taraflar arasındaki çatışmaların Ebu Kemal’de belirtildi.

Saldırıların, Fırat Nehri’nin batısından Deyr-i Zor’un doğu kırsalına genişlediğini bildiren örgüt, son 36 saat içinde rejim güçlerinden 24 kişinin öldüğünü duyurdu. Bombalamalar nedeniyle çok sayıda kişinin de yaralandığını kaydetti. Terör örgütünün kayıp verip vermediğine ilişkin ise açıklamada bulunmadı.

DEAŞ ve Suriye rejimi arasındaki şiddetli çatışmalara paralel olarak, Suriye Demokratik Güçleri de Cezire Fırtınası adlı operasyonuna devam ediyor. SDG’ye bağlı basın merkezi, dün yaptığı açıklamada Kuşeyri köyünün kontrolünü sağlama amacıyla düzenlenen operasyonun 59. gününde ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Diğer taraftan, Rusya Savunma Bakanlığı, Deyr-i Zor’da bir mayının patlaması sonucu yaralanan 4 muhabir ve 5 askerin, Salı günü Rusya’ya döndüğünü duyurdu. Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiride, tıbbi ekipmanlarla donatılış bir uçağın, söz konusu 4 Rus gazeteciyi ve bazı askerleri Uluslararası Mayınla Mücadele Merkezi’nden Moskova’daki Çaykovski Havalimanı’na naklettiğini açıkladı.