Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ, Suriye’deki son kalesi Ebu Kemal’den çekildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ örgütü, Suriye’deki son kalesi Ebu Kemal’den rejim güçlerine direniş göstermeden çekildi. Suriye ordusu ve müttefiklerinin anlaşması sonucu örgüt militanlarının Deyr’i Zor kırsalının doğusuna çekilmesine karar verildi.

Suriye rejim güçlerine ait medya kaynaklarının yayınladığı bildiride ise Ebu Kemal’in kurtarılırken şiddetli çatışmalar yaşandığı belirtildi. Şu anda şehrin mahallelerinin mayınlardan temizlenmesine devam edildiği kaydedildi.

Yapılan yorumlar, özellikle son haftalarda Suriye’nin farklı bölgelerinden ve Irak’tan kaçan örgüt militanlarının toplandığına ilişkin haberlerin ardından Ebu Kemal’de hızlı biçimde çöküşlerinin şaşırtıcı olduğu yönünde. Şehirden çekilen militan sayısına ilişkin ise henüz bir açıklama yok.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Müdürü Rami Abdurrahman, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada DEAŞ’ın Ebu Kemal’de diğer bölgelere göre daha az gücü bulunduğunu, bu yüzden hiç direniş göstermeden çekildiğini belirtti. Bu durumun DEAŞ’ın tamamen çöküş aşamasına girdiğinin göstergesi olduğunu kaydetti.

Uluslararası alandan yapılan açıklamalar ise DEAŞ’ın direnç göstereceği yönünde.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) sözcüsü Linda Tom, Ebu Kemal’de haftalarca süren çatışmaların yaklaşık 120 bin kişiyi şehirden göç etmeye mecbur bıraktığını açıkladı. SOHR müdürü Abdurrahman ise Ebu Kemal’de şu an hiç sivilin bulunmadığını belirtti.