Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ, Suriye’deki uyuyan hücrelerini uyandırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ terör örgütü, son zamanlarda Suriye’deki faaliyetlerine yeniden başladı. Örgütün başta Suriye çölü olmak üzere geniş bir coğrafyaya yayılan terör hücrelerini yeniden harekete geçirdiği görülüyor. Uzmanlar, “DEAŞ, el-Kaide benzeri bir örgüte dönüşüyor” uyarısını yapıyor.

Faaliyetlerini ülkenin doğusundaki Deyr-i Zor kentinde yoğunlaştıran örgüt, burada ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) militanlarıyla Fırat Nehri’nin doğu kıyısında çatışmalara girişiyor. Terör örgütü, Esed rejimi ve müttefikleriyle ise Fırat Nehri’nin batı kıyısında, T4 askeri havaalanı etrafında yoğun çatışmalar yaşıyor.

DEAŞ’a bağlı unsurlar, geçtiğimiz Cuma günü, Deyr-i Zor’un doğusunda Irak sınırına yakın bölgedeki Ebu Kemal kasabasına girse de kısa sürede rejim güçleri tarafından buradan çıkarıldı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR), dün, Fırat Nehri’nin doğu kıyısındaki Hacin beldesi yakınlarında SDG ile DEAŞ militanları arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi. Aktivistler ise uluslararası koalisyona ait olduğu düşünülen savaş uçaklarının, bölgede DEAŞ kontrolünde bulunan el-Suse beldesini bombaladığını ifade etti.

Terör örgütü DEAŞ’ın intihar saldırılarından çekinen SDG militanlarının, kendilerini korumak adına bayram tatili boyunca motosikletlerin trafiğe çıkmasını yasakladığı duyuruldu.

Öte yandan DEAŞ, sadece Deyr-i Zor bölgesindeki saldırılarla yetinmiyor. Örgütün saldırıları Suriye çölündeki yerleşimlere kadar uzanırken, Esed rejimi ile terör örgütü arasında, ülkenin güneyindeki Suveyde kentinin kuzeydoğusundaki çöl bölgesinde de şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Terör örgütleri uzmanları, rejim güçlerinin başkent Şam’ın güneyindeki bölgelerde bulunan DEAŞ unsurlarını tahliye etmesinin, Suriye çölündeki örgüt saldırılarının yeniden başlamasında büyük rol oynadığını dile getiriyor. Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan radikal örgütler alanında uzman Abdurrahman el-Hac, “Örgütün bitirildiğini düşünmek saldırıların devam etmesinin önünü açıyor. Bu sebeple Yermük’ten çıkarılan DEAŞ unsurları, örgüte kısa vadede fayda sağlayabilir” şeklinde konuştu.

El-Hac, sözlerini şöyle sürdürdü;

“DEAŞ’ın son zamanlardaki hareketliliği iki temel dinamiğe dayanıyor. Birincisi, örgütün stratejisini değiştirerek gerilla taktiğine dönmesi. İkincisi ise rejimin DEAŞ’a gerilla taktiğini uygulama fırsatı vermesi. Rejim, DEAŞ’ın bitirilmesi halinde artık siyasi çözüm arama aşamasına girileceğini bildiği için örgütün bitirilmesini istemiyor çünkü rejim siyasi çözüme hazır değil. Esed rejiminin DEAŞ terör örgütünün yaşamasını istemesinin bir sebebi de, örgütü muhaliflerle girişeceği çatışmalar öncesi hazırlanmak için kullanmasıdır.”

Rakka Sessizce Katlediliyor Sivil İnsiyatifi aktivistlerinden Ebu Ahmed el-Rakkavi ise Şarku’l Avsat’a konuya dair yaptığı açıklamada, “DEAŞ’ın yol haritası büyük ölçüde değişti. Örgüt, faaliyetlerini daha çok sosyal medyada yoğunlaştırıyor. Sahada ise sadece sınırlı hedefleri vuruyor” dedi.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada, Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin, geçtiğimiz ay Suriye ve Irak’ta DEAŞ kontrolündeki sınırlı yerlerde örgüt unsurlarına yönelik saldırılarını artırdığı bildirildi.

Pentagon tarafından önceki gün yayınlanan açıklamada, geçtiğimiz Mayıs ayı başından beri Suriye’nin doğusundaki Fırat Vadisi’nde DEAŞ’a yönelik operasyonlarını sürdüren SDG militanlarının önemli kazanımlar elde ettiği ifade edildi.

Koalisyon güçlerinin, Mayıs ayı boyunca DEAŞ’a yönelik 225 hava bombardımanı ve SDG ile 280 ortak operasyon düzenlediğine değinilen açıklamada, koalisyon güçleri tarafından Mayıs ayında düzenlenen hava saldırılarının önceki aylara oranla yüzde 300 arttığı belirtildi.