Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ, Suriye’nin batısına saldırdı: 12 SDG üyesi öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut-Londra/Şarku’l Avsat

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) yaptığı açıklamaya göre, DEAŞ’ın ülkenin batısında düzenlediği saldırıda, ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) 12 üyenin hayatını kaybettiği ifade edildi.

SOHR, bomba yüklü aracın el-Bahre ve Hacin beldeleri arasındaki SGD birliklerini hedef almasının ardından radikallerin Deyr-i Zor’daki son cephesinde şiddetli çatışmaların yaşandığını bildirdi. Yapılan açıklamada, 12 SDG üyesinin öldürüldüğü, 20’den fazla üyenin de yaralandığı belirtildi.

Ölü sayısı artabilir

Gözlemevi’nden yapılan açıklamada ağır yaralıların bulunması nedeniyle ölü sayısının ilerleyen saatlerde artmasından endişe ediliyor.

SDG iddiaları reddetti

Ancak SDG sözcüsü Mustafa Bali yaptığı açıklamada, “Günlük karşı saldırılar ve devam eden çatışmalar var ancak birliklerimizden kayıp verdiğimize dair haberler gerçeği yansıtmıyor” dedi.

SDG, 10 Eylül’den bu yana Suriye’nin doğusundaki DEAŞ mevzilerine karşı saldırı düzenlenmesi hakkında, bu kararın geçici olduğunu ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki mevzileri hedef alması sonucunda zorunlu olarak yapıldığını kaydetti.

SDG’den bölgeye takviye birlik

Fırat’ın doğusunda bulunan teröristlerin mevzilerine düzenlenen saldırıların ardından SDG, özel birimlerinden 600 savaşçıyı bölgeye getirdi.

ABD öncülüğündeki koalisyon sivilleri vurdu

SOHR’un açıklamasına göre Cumartesi günü, ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin Suriye’nin doğusundaki DEAŞ mevzilerine saldırı düzenlemesi sonucunda 14 sivil ve 9 radikalin öldüğü bildirildi.

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Sean Ryan, saldırılarda DEAŞ’lı teröristlerin öldürüldüğünü ve DEAŞ’a ait 3 askeri mevziinin yok edildiğini açıkladı.

DEAŞ ilerliyor

Pazar günü düzenlenen saldırıların ardından DEAŞ militanları, ABD destekli koalisyon ve SDG askeri üslerinin bulunduğu el-Bahra köyünün eteklerinde ilerleme kaydetti.

İki tarafta da kayıplar artıyor

SOHR, koalisyon güçlerinin kötü hava koşulları nedeniyle radikallere saldırı düzenleyemediğini açıklayarak, 2 aydan bu yana Suriye’nin doğusunda düzenlenen saldırılarda 523 radikale karşılık SDG birliklerinden 327 kişinin öldüğünü bildirdi.

Mart 2011’den bu yana Suriye’de çıkan çatışmalar sonucunda 360 bin kişi öldü, ülkenin nüfusunun yarısından fazlası göç etti ve altyapı büyük ölçüde tahrip oldu.