Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ, Suveyde’de kaçırdığı rehinelerden birini infaz etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yerel kaynaklar ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin verdiği bilgiye göre, DEAŞ terör örgütü, geçtiğimiz ay, Suriye’nin güneyindeki Dürzilerin çoğunlukta olduğu Suveyde kentine düzenlediği baskında kaçırdığı rehinelerden birini infaz etti.

AFP’ye bilgi veren Suveyde 24 yerel haber ağı müdürü Nur Rıdvan, “DEAŞ terör örgütü, 25 Haziran’da düzenlediği baskın esnasında, Suveyde’de rehin aldığı çoğunluğu kadın ve çocuk 30 Dürzi vatandaşın arasında bulunan 19 yaşındaki bir genci infaz etti” dedi.

Örgüt tarafından yayınlanan infaz videosunda, öldürülen genç, kendisini el-Şebeki köyünden Zokan Ebu Ammar olarak tanıtıyor.

SOHR ise konuya dair yayınladığı açıklamada, infaz videosunun Suveyde’de, Esed rejimi ile yerel halk arasında devam eden müzakerelerin tıkanmasından hemen sonra yayınlandığına işaret etti.

Video, DEAŞ’ın telegram kanalında yer almazken, örgüt, Suveyde saldırısını üstlenmesine rağmen herhangi bir rehine aldığı iddialarını reddetmişti.

Suriye’nin güneyindeki Dera ve Kuneytira’yı askeri operasyonlarla ele geçiren Esed rejimi, Dürzilerin yoğunlukta olduğu Suveyde’de 50 bin gencin zorunlu askerlik görevi için orduya katılmasını talep ediyor. Ayrıca, savaş yıllarında tarafsız kalarak kendilerini koruyan yerel Dürzi milislerden silahlarını hükümete teslim etmelerini istiyor.