Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ, Tacikistan’da turistlere yönelik saldırıyı üstlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ terör örgütü, dün Tacikistan’da yabancı turistleri hedef alan saldırının sorumluluğunu üstlendiğini açıkladı. Saldırıda 4 turist hayatını kaybederken, 3 turist de yaralanmıştı.

İnternetteki militan grupları takip ve tespitte uzman ABD’li site SITE, terör örgütünün saldırının sorumluluğunu üstlendiğini belirtti. Site tarafından yayınlanan yazıda, “Hilafet ordusunun bir birimi, Haçlı koalisyon ülkelerinden vatandaşlara saldırı başlattı” ifadelerine yer verildi.

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’nin güneyindeki Dangara bölgesinde geçtiğimiz Pazar günü meydana gelen saldırı, 2’si ABD’li, 1’i İsviçreli ve 1’i de Hollandalı 4 kişinin ölümü ve 3 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanmıştı. Aktarılana göre, siyah renkli bir otomobil, yol kenarında bisikletle hareket halindeki 7 turiste çarptı ve daha sonra araç geri döndü ve saldırganlar, yerde yatan turistleri hedef aldı.

Tacikistan makamları, turistlerin saldırıya uğradığını doğrularken, saldırganların bıçak ve ateşli silah taşıdığını belirtti. Tacikistan İçişleri Bakanı Ramazan Rahimzade, gazetecilere yaptığı açıklamada, bakanlığın tüm olasılıkları değerlendirdiğini söyledi.

Emniyet birimleri ise 4 şüphelinin yakalandığını açıkladı. Bu çerçevede aracın sahibi olduğuna inanılan 21 yaşındaki Tacikistanlı Cafereddin Yusufov, çıkan çatışmalar sonucunda emniyet güçleri tarafından öldürüldü.

Öte yandan Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, ABD, İsviçre ve Hollanda’ya taziye mesajları gönderdi.

Fransız Haber Ajansı’nın olay yerine gelen Belçikalı bir turistten aktardığına göre, saldırıya uğrayan turistler yerde yatıyor, bazıları ise şok geçirmişti. Belçikalı turist yaptığı açıklamada, “Ne olduğunu sordum. Söylenen ilk şey bıçaklandıkları ve şok geçirdikleri oldu” dedi.

Taliban’ın Afganistan ve Tacikistan sınır topraklarından bazılarını birkaç hafta önce ele geçirmesinin ardından DEAŞ’ın Tacikistan’ın güney bölgelerinde saldırılarda bulunması, ülkede güvenliğe dair endişeleri son haftalarda daha da artırdı.

Öte yandan Tacikistanlı yetkililer, bir muhalif partiyi, DEAŞ’ın üstlendiği ve 4 turistin öldüğü saldırıya karışmakla suçladı. Yetkililer, saldırganlardan birinin de İran’da eğitim aldığını savunurken, söz konusu iddialar Tahran tarafından reddedildi.

Diğer taraftan Rusya, Orta Asya bölgesinde terör faaliyetlerin tırmanması konusunda uyarıda bulundu. Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, haftalar önce düzenlenen bir güvenlik toplantısında, Afganistan’daki durumun, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) ülkelerine karşı büyük bir tehdit oluşturduğunu vurguladı. Patruşev, “Bu tehdit, son zamanlarda artış gösterdi” dedi.

Aynı şekilde Rus makamları, Moskova’nın kuzeyindeki “Yardiam” Camisi imamı Mahmud Velitov’un sağlık durumunun kötüleşmesi dolayısıyla hastaneye
kaldırıldığını belirtti. Velitov, teröre destek verdiği ve vaazları sırasında alenen bir şekilde radikalizm faaliyetlerinin propagandasını yaptığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. İmamın avukatı Zahir Hasasov, “Müvekkilimin sağlığı hapishanede kötüleşti. Son olarak 22 Temmuz’da hapishane hastanesine nakledilmişti. Astrahan şehrinde hastaneye götürüldü, kendisinin kalp ağrısı ve solunum yetmezliği sıkıntısı çektiği belirtildi” dedi.

Moskova Askeri Mahkemesi, geçtiğimiz yılın Nisan ayında Velitov hakkında 3 yıl hapis cezası vermişti. Mahmud Velitov ise kendisine yöneltilen suçlamaları reddetmişti.