Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ unsurları Yermuk’tan çıkarıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), başkent Şam yakınlarında DEAŞ’ın elindeki son bölgeden de tahliyelerin sona erdiğini duyurdu. DEAŞ militanlarının Badiye bölgesine doğru yola çıktığı bildirildi.

SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, AFP’ye verdiği demeçte DEAŞ unsurlarını ve ailelerini taşıyan en az altı otobüsün güvenlik kordonu içerisinde Yermuk’tan çıkarıldığını ve halen bazı kısımları DEAŞ’ın kontrolünde bulunan Badiye bölgesine doğru yöneldiğini bildirdi. Gözlemevi, bölgeden ayrılan otobüslerde kaç kişi olduğuna ilişkin net bilgi vermezken tahliye edilenlerin çoğunun militanların akrabaları olduğu ve silahları bulunmadığı bilgisini paylaştı.

Suriye ordusu ve rejim güçlerine bağlı birlikler, nisan ayında Doğu Guta’yı muhaliflerin elinden almış ve ardından DEAŞ’ın kontrol altında tuttuğu ülkenin güneyindeki Yermuk Kampı’na yönelmişti.

Şam’daki Filistin Direniş Güçleri İttifakı Genel Sekreteri Halid Abdülmecid, DEAŞ’ın, unsurlarının tahliyesine yönelik yapılan anlaşma kapsamında Rus ordusundan arabuluculuk talep ettiklerini açıkladı.

Bölgeden tahliye eden DEAŞ’lı ailelerin yaklaşık 1500 kişi olduğu tahmininde bulunan Abdulmecid, DEAŞ unsurlarının bölgeden ayrılmadan önce Yermuk Kampı ve Hacer’ül Esved’deki merkezlerini ve belgelerini yaktıklarını söyledi. Cumartesi günü de tüm askeri operasyonların son bulduğunu kaydetti.

Alman Haber Ajansı’na (DPA) açıklamalarda bulunan Abdulmecid, bölgeden tahliyelerin gerçekleştirilebilmesi için rejim güçleriyle DEAŞ unsurları arasında iletişim kurulduğu yönündeki iddiaları ise reddetti. “Tahliyeler, bölgeden güvenli bir şekilde çıkarak Badiye bölgesindeki Tedmür ve Deyrizor kentlerine gitmek isteyen DEAŞ’ın Rus ordusuna yaptığı arabuluculuk talebinin ardından gerçekleşti” ifadesini kullandı.

Suriye resmi haber ajansı SANA muhabirinin tahliyelerin gerçekleştiği bölgeden yaptığı yayınında görüntülere binaların arasından yükselen dumanlar yansıdı.

İsmini vermek istemeyen Filistinli bir yetkili, Alman Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Çoğunluğu Suriyelilerden ve Filistinlilerden oluşan yaklaşık 5 bin sivil Yermuk Kampı’nı terk ederek Yelda kentine doğru yola çıktı. Halihazırda bölgede ancak sayıları onlarla ifade edilebilecek kadar sivil kaldı” diye konuştu.

Filistinli yetkili açıklamasında ayrıca “Suriye ordusu ve Filistinli gruplar Kamp’ın yüzde 85’inden fazlasını kontrol ediyorlar” ifadesini kullandı.

Bölgedeki Filistinli kaynaklar ise DEAŞ unsurlarının tahliyesi için pazar sabahı 20 otobüsün bölgeye giriş yaptığını belirtti. Bu iddiayı doğrulayan Alman Haber Ajansı haberinde “DEAŞ savaşçılarını Badiye bölgesindeki Deyrizor kentine götürmek üzere Yermuk Kampı’nın kuzeyindeki Zahire mahallesine ilk etapta 20 otobüs girdi” açıklamasına yer verdi.