Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ üyesi eski rapçi, Suriye’deki hava saldırısında öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD merkezli SITE adlı istihbarat grubu, DEAŞ saflarına katılmak için Almanya’dan Suriye’ye giden, daha sonra kendisini soruşturmakla görevli FBI’da çevirmenlik yapan bir kadın memur ile evlenen eski rapçi Denis Cuspert’ın Suriye’deki bir hava saldırısında öldürüldüğünü duyurdu.

Aşırılıkçı örgütlerini izleyen SITE adlı ABD merkezli istihbarat grubunun, DEAŞ’ın propaganda gruplarından aktardığına göre, DEAŞ terör örgütünde en bilinen yabancı savaşçı olan ve ‘Deso Dogg’ adıyla tanınan Denis Cuspert, çarşamba günü Deyr-i Zor bölgesindeki Gharanji kasabasına yapılan hava saldırısında öldürüldü.

Örgütün birçok propaganda videosunda görünen, hatta bu videolardan birinde elinde kesilmiş bir baş tutan Cuspert’in cesedinin görüntüsü, Telegram’da yer alan DEAŞ’ın propaganda gruplarında da paylaşıldı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Cuspert’in 2015’te bir hava saldırısında öldüğünü duyurmuş, ancak daha sonra Cuspert’in saldırıdan kurtulduğu açıklanmıştı.

ABD’deki mahkeme kayıtlarına göre, Cuspert kendisi hakkında bilgi toplaması için görevlendirilen FBI çevirmeni Daniela Greene ile evlenmişti. Greene, Cuspert hakkında bilgi toplarken ona aşık olmuş ve 2014’te DEAŞ militanı ile evlenmek için Suriye’ye gizlice girmişti.

Fakat 2 ay sonra ABD’ye geri dönen Greene tutuklanmış ve ‘uluslararası terörizm konusunda yalan açıklamalarda’ bulunduğunu kabul ederek, 2 yıl hapisle cezalandırılmıştı. Greene, cezasını tamamladıktan sonra 2016’da serbest bırakılmıştı.

ABD’li yetkililer, DEAŞ’ın en meşhur üyesi olan Cuspert’in eski ABD Başkanı Barack Obama’yı ve Almanları tehdit ettiğini belirterek, Batı’daki Müslümanları saldırılar başlatma yönünde teşvik ettiğini söylemişti.