Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ üyesi iki Alman vatandaşı kadın, Berlin’e iade edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) başkenti Erbil’de tutuklu bulunan DEAŞ üyesi iki Alman vatandaşı kadın, dün, Erbil-Frankfurt seferi gerçekleştiren bir uçakla Frankfurt’a getirildi. Die Wielt gazetesinin haberine göre, DNA testine tabi tutulan kadınlar, yanlarındaki çocuklarla birlikte serbest bırakıldı.

Irak Havayollarına ait bir uçakla Frankfurt havalimanına getirilen iki DEAŞ üyesi kadın ve çocukları rehabilitasyon merkezinde terapi görecek.

Edinilen bilgilere göre, Frankfurt’a ulaşan iki kadından birinin Türk asıllı Sibel H, diğerinin ise Alman asıllı Zabina S olduğu belirtildi. Sibel H, Ofenbach kentinde ikamet ederken, Zabina S ise Wortenberg kentinde ikamet ediyor.

Yargıya sevk edilmedi

Almanya Başsavcısı Peter Frank, gönüllü olarak DEAŞ terör örgütüne katılan Alman vatandaşı kadınların terörle mücadele kapsamında muamele görmesini savunurken, Almanya yasalarına göre, terör örgütlerine katılan ancak eşlerinin ev işleri dışında herhangi bir faaliyet göstermeyen kadınlar yargıya sevk edilemiyor.

Birleşmiş Milletler (BM) ise terör örgütlerine katılan kadınların ülkelerine dönmelerinin ardından sıkı takibe tabi tutulmasını gerekli görüyor.

Alman medyasına göre, şuana kadar 80 Alman vatandaşı kadın, eşleriyle birlikte DEAŞ terör örgütüne katılmak üzere Suriye ve Irak’a gitti. Örgütün kontrol altında tuttuğu bölgelerden uzaklaştırılmasının ardından bu kadınların tamamı hapishanelere alındı.

Almanya, geri dönen DEAŞ’lı kadınları kabul ediyor

Irak ve Suriye’den gelen onlarca Alman vatandaşı kadın ülkelerine geri dönerken, Alman makamları bu kadınları DNA testine tabi tutarak geri kabul ediyor ve sıkı takibe tabi tutuyor.

Dün, Erbil’den Frankfurt’a dönen Türk asıllı Alman vatandaşı Sibel H, Alman yargı kaynaklarına göre, ideolojik sebeplerle DEAŞ’a katıldı. 2013 yılında ilk eşi Ali S ile birlikte Ofenbach’dan Irak’a giderek örgüte katılan Sibel H, 2014 yılında Ali S’nin çatışmalarda öldürülmesinin ardından Almanya’ya döndü. Sibel H, 2016 yılında Frankfurt’ta yaşayan Deniz B ile ikinci evliliğini yaparak bir kez daha Irak’a gittikten sonra Deniz B’nin Musul kuşatmasında teslim olduktan sonra eşi ve bir çocuğuyla birlikte Erbil’de hapishaneye konuldu.

Erbil’deki hapishanede ikinci çocuğunu doğuran 30 yaşındaki Sibel H’nin 14 yaşındaki ilk çocuğu Şubat ayında, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleriyle dedesinin refakatinde Almanya’ya iade edilmişti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Irak’taki hapishanede tutulan Alman vatandaşı DEAŞ’lı kadınlar ve çocuklarının iadesi görüşmelerini yürütmek üzere özel yetkili bir komite kurmuştu. Irak mahkemeleri, iki Alman vatandaşı DEAŞ’lı kadın hakkında ağır cezalar vermişti.