Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ üyesi İngilizler iadelerinin ardından Londra’da mahkemeye çıkarılabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd’un hükümetin duruşunun yumuşadığına dair imada bulunmasının ardından DEAŞ örgütüne bağlı bir ölüm mangasına üye olmakla suçlanan iki İngiliz mahkemeye çıkarılmak üzere İngiltere’ye geri gönderilebilir.

Söz konusu iki İngiliz, ünlü İngiliz müzik grubuna nispet edilerek ‘Beatles’ olarak adlandırılan DEAŞ örgütüne bağlı hücrenin 4 İngiliz üyesinden ikisi olmakla suçlanıyor.

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson ABD’li mevkidaşı James Mattis ile yaptığı görüşme sonrasında ABD’nin ülkelerindeki DEAŞ üyelerine yönelik soruşturma başlatmayı tercih etmesi halinde bu durumun diplomatik bir kırılmaya yol açabileceği uyarısında bulundu. Ancak uyarısının ardından, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarda ‘Beatles’ adlı DEAŞ hücresi üyesi olduğundan şüphelenilen Alexanda Kotey ve el Shafeef el Sheikh’in İngiltere’ye iade edilmeleri reddetmişti. Williamson, söz konusu iki teröristin akıbetleri ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, “İngiltere’ye geri dönmelerini mi istiyorsunuz? Hayır, ben bunu istemiyorum ” ifadelerini kullanmıştı.

Tutumunda kararlı görünen İngiliz Savunma Bakanı, bir süre önce The Sun gazetesine yaptığı açıklamada, “Bu ülkeye tekrar ayak basmamaları gerektiğine inanıyorum. İngiltere’ye, değerlerimize ve savunduğumuz her şeye sırtlarını döndüler. Onlar hepsinden kötüler” demişti.

Diğer yandan İçişleri Bakanı Rudd, Savunma Bakanı’nın sert bir tavrının tersine iki İngilizin akıbeti hakkında “Önemli olan tutuklanmış olmaları. Yine aynı şekilde bizim için yargılanmaları da önemli” diye konuşmuştu. Rudd açıklamasında “Neler olacağını tahmin edemiyorum. Bunun nerede olacağını da belirleyemiyorum. Ancak haklarında soruşturma açılması gerektiğine inanıyorum. Çünkü öncelik her zaman İngiltere’nin güvenliği olacaktır” ifadesini kullanmıştı.

The Times gazetesinde yer alan bir haberde de henüz İçişleri Bakanlığı tarafından teyit edilememiş olmakla birlikte iki adamın İngiltere vatandaşlığından çıkarıldığı öne sürüldü. Haberde, İngiliz hükümetinden bir kaynağın geçen hafta Associated Press’e (AP) verdiği demeçte, “Onlar artık İngiltere vatandaşı değiller” ifadesini kullandığı kaydedildi.

DEAŞ’a bağlı Beatles lakaplı hücre dört kişiden oluşuyordu. En dikkat çekici yüzler “John” olarak bilinen Muhammed Emwazi’ydi. Emwazi, 2015’te Suriye’de gerçekleştirilen ABD hava saldırısında öldürülmeden önce taktığı siyah peçe ile esirlerini öldürürken çekilen videolarında yer almıştı.

Dördü de Londra’nın batısında büyüyen söz konusu İngilizler el-Kaide’ye katılmak üzere Suriye’ye gittiler. Suriye’ye gittiklerinde ise el-Kaide’den vazgeçerek DEAŞ saflarına katıldılar. ABD Dışişleri Bakanlığı, bu dört İngilizi işkence yapmak ve yaklaşık 27 rehineyi öldürmekle suçladı. İngiliz Savunma Bakanı Williamson’a göre söz konusu şahıslar aileleri dövüyor, onlara çeşitli işkenceler uyguluyordu.

Eski bir ulusal güvenlik danışmanı, geçen hafta bu kişileri İngiltere’nin yargılanması gerektiği açıklamasında bulundu. BBC Radyo 4’te yayınlanan Today adlı programa konuk olan İngiltere’nin eski Başbakanı David Cameron’un güvenlik danışmanı Peter Ricketts, “İnsanların bu kişilerin iade edilmemesini istemelerini anlayabiliyorum. Tüm hakaret ve küçümseyici sözleri hak ediyorlar. Ancak diğer yandan hukukun üstünlüğüne ve hesap verilebilirliğine inanmalıyız” diye konuştu.

Beatles adlı DEAŞ hücresinde Alexanda Kotey ve el Shafeef el Sheikh in yanı sıra ‘Cihatçı John’ lakaplı Muhammed Emwazi ile çok sayıda rehinenin öldürülmesine ortak olmak ve grubun üyesi olmakla suçlanan Aine Leslie Junior Davis de bulunuyordu. Emwazi, 2015 yılında ABD hava saldırısında öldürüldü. Davis ise geçen yıl tutuklandı.