Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ’a katılmak isteyen 59 Filipinli tutuklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filipin Ordusu uzun süredir çatıştığı terör örgütü DEAŞ’a katılacakları şüphesiyle 59 kişiyi tutukladı.

Filipin güçlerine karşı savaşan DAEŞ terör örgütüne katılacağı şüphesiyle 59 kişi Maravi şehrinde tutuklandı. Filipin Ordu Sözcüsü Joe-Ann Ptingalay, İbil beldesinde 32, Zamboanga’da 27 şüphelinin gözaltına aldığını ve aralarında yabancı uyruklu bulunmadığını bildirdi. Gözaltılarla ilgili soruşturmaların devam ettiğini söyledi.

Ordu komutanı Carlito Galvez, güvenlik güçlerinin, DEAŞ militanlarının şehre girip Maravi’deki çatışmaları alevlendirmesine engel olduğunu söyledi.

Çatışmalarda şimdiye kadar 471 militan, 114 asker ve 45’i de sivil olmak üzere toplam 645 kişi öldü. Askerler hala bir kilometrekareyi aşmayan bir bölgede yaklaşık 60 militanla çatışıyor.

Ordu, Maravi’de sadece birkaç yüz militanın bulunmasına rağmen henüz şehri geri alamadı.

Cumartesi Filipin Parlamentosu Devlet Başkanı Rodrigo Duterte bu yıl sonuna kadar Mindanao adasında sıkı yönetim ilan edilmesiyle ilgili bir önerge sundu.

Başkan Rodrigo Dottirta’nın yaptığı barış görüşmelerinden sonra Hükümet Güçleri ve komünist isyancılar arasında Sorsogon eyaletindeki bir köyde çatışma çıktı. Polis yetkilisi Noneto Marquez, 4 isyancının öldüğü çatışmada ordunun kayıp vermediği belirtti. Ayrıca, ölenlerin arasında Filipinler Komünist Partisi’nin silahlı kanadı olan Yeni Halk Ordusu komutanın da olduğunu açıkladı.

Başkan Dottirta, komünist isyancılar ile daha fazla görüşmenin olmayacağını orduya en az 20 bin askerin daha katılarak yeni ekipman alınacağını söyledi.

Dottirta’nın açıklamalarından sonra Hollanda’yı karargah edinen isyancı komünist liderleri ve hükümet arasındaki barış görüşmeleri durdu. Geçtiğimiz nisan ayında ateşkes anlaşması yapılmasına rağmen isyancı komünistler saldırılara devam etti.